Jest lepiej niż wygląda. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 4-8.11.2019

Tydzień rozpoczął się od publikacji indeksów PMI dla przemysłu. Jak można było się spodziewać najsłabiej wygląda sytuacja Niemiec, które konsekwentnie pracują na kiepski wynik całego eurolandu. Niestety tym razem i dane z Polski okazały się gorsze od prognoz i zdecydowanie dalekie od akceptowalnego poziomu 50 pkt. PMI dla przemysłu na poziomie 46,5 to najgorszy wynik od dekady! Tym niemniej zadowalające mogą się wydawać prognozy Komisji Europejskiej, która wskazuje, że Polska ma w przyszłym roku należeć do państw o stosunkowo najszybszym tempie wzrostu gospodarki.

W Wielkiej Brytanii właśnie rozpoczyna się kampania wyborcza, która ma znacząco wpłynąć na sprawność Brexitu – tak przekonują przedstawiciele zarówno Partii Konserwatywnej jak i Partii Pracy.

Emmanuel Macron ocenił w rozmowie z „The Economist”, że zaangażowanie USA w NATO jest niewystarczające, o czym ma świadczyć nagła i nie konsultowana z sojusznikami decyzja o wycofaniu wojsk z Syrii.

Dolar jeszcze nie pikuje

Świat z coraz większym dystansem obserwuje rozmowy na linii Waszyngton-Pekin, ale jeśli słychać, że może dojść do polubownego porozumienia, kursy nie mogą pozostać wobec tego obojętne. Lepiej niż ostatnio prezentują się dane PMI dla usług zarówno w Strefie Euro, jak i w USA. Euro w tym tygodniu nieco słabnie, ale nadal jest to poziom do jakiego w tym miesiącu jesteśmy przyzwyczajeni. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl_listopad
źródło: Bankier.pl

Nadal tanie euro

Co prawda nie ma jeszcze wyników EuroPKB, ale już można założyć, że na tle spadającego wzrostu gospodarczego w Europie, Polska może liczyć na wysoką pozycję. Wątpić w to można jedynie po ostatnim odczycie PMI dla przemysłu, które dla Polski wypadło nadspodziewanie słabo. PMI na poziomie 45,6 to wynik słabszy niż we Włoszech i znacznie słabszy od prognoz. Dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,26.

EUR/PLN

EUR PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl_listopad
źródło: Bankier.pl

Minimalnie droższy dolar

Walutowe prognozy dla złotówki pozwalają wierzyć, że w parze USD/PLN może być tylko lepiej. Zwłaszcza, że dolar ma być coraz słabszy wobec euro. Pozytywne dane makro z USA (PMI, ISM, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych) utrzymują niezłą pozycję dolara wobec kluczowych walut. Z Rosji słychać zapewniania o chęci obniżenia udziału dolara w rezerwach Funduszu Dobrobytu Narodowego. Dziś kurs USD/PLN wyniósł 3,86.

USD/PLN

USD PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl_listopad
źródło: Bankier.pl

W dobrej komitywie

Sytuacja w parze CHF/PLN jest stabilna, chociaż frank jest dziś około 10 groszy tańszy niż miesiąc temu. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,87.

CHF/PLN

CHF PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl_listopad
źródło: Bankier.pl

Spokój na pokładzie

Zbliżające się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii zdają się nie oddziaływać zbyt silnie na funta. Brytyjskiej walucie w utrzymaniu stabilności pomaga także decyzja Banku Anglii o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,75 proc., która oznacza niezmienność stóp od sierpnia 2018 roku. Jeśli chodzi o dane makro jedyną godną uwagi w tym tygodniu jest PMI dla usług, które na wyspach powraca do poziomu 50 pkt. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,94.

GBP/PLN

GBP PLN_kursy walut_komentarz walutowy_kantor internetowy_wymiana walut online_ekantor pl_listopad
źródło: Bankier.pl
08.11.2019
Ekantor.pl