Chat with us, powered by LiveChat

Jutro FOMC, dziś ECB i dane z Polski. Komentarz walutowy 19.09.2017

Choć rynek pozostaje w atmosferze wyczekiwania na jutrzejsze sygnały dotyczące polityki pieniężnej w USA, to jednak dziś nie zabrakło ważnych informacji. Obok danych uwagę skupiały doniesienia na temat ECB oraz utrzymujące się napięcie wobec działań Korei Północnej.

 

Jutro decyzja ws stóp procentowych

Jutro uwaga rynku skierowana będzie na Stany Zjednoczone, gdzie odbędzie się posiedzenie FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych.  W tle wciąż utrzymuje się niepokój związany z działaniami Korei Północnej. Dodatkowo rynek zmierzył się dziś z kolejnymi doniesieniami na temat planów ECB. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Niemiec i Polski

Po europejskiej stronie uwagę przykuwały dziś informacje z Niemiec. Mowa o indeksie instytutu ZEW. Prognozy zakładały polepszenie nastrojów wśród analityków i inwestorów, ale wynik i tak mocno zaskoczył. Z drugiej jednak strony pojawiły się informacje o braku jedności ECB w kwestii programu QE, które rzuciły cień na październikowe oczekiwania inwestorów. Złoty natomiast został wsparty danymi z kraju. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Spokój utrzymuje się w kursie dolara. W dzisiejszym kalendarzu makro nie zabrakło, co prawda danych z USA, jednak inwestorzy pozostają skupieni na zaplanowany na jutrzejszy wieczór posiedzeniu FOMC. W komunikacie wydanym po posiedzeniu inwestorzy wypatrywać będą sygnałów, dotyczących możliwej podwyżki w grudniu tego roku.  Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,57 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Dziś nie zabrakło informacji krajowych. O godzinie 14:00 zostały podane dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Te pierwsze okazały się bardzo dużym zaskoczeniem. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym, wobec prognozowanych 3,6%, wykazała wzrost 5,9%.  Średnia wartość CHF/PLN wyniosła dziś 3,71.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt spokojniejszy

Funt wyhamował wzrosty, które były związane ze zwiększeniem oczekiwań, co do możliwego zacieśniania polityki pieniężnej. BoE w obliczach Brexitu może jednak zachować rozsądek i ewentualne podwyżki mogą być przeprowadzane stopniowo. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,83 PLN
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

19.09.2017
Katarzyna Orawczak