Kierunek USA (komentarz walutowy 09.05.2017)

Po emocjach politycznych w Europie, uwaga inwestorów coraz silniej zaczyna koncentrować się na sytuacji w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu odbędzie się bowiem posiedzenie FOMC, w trakcie którego może dojść do kolejnego podniesienia stóp procentowych.

 

Euro słabnie

Wtorkowa sesja przyniosła osłabienie euro względem dolara. Sytuacji takiej można się było spodziewać, ponieważ zwycięstwo Emmanuela Macrona nie było dla rynku dużym zaskoczeniem, w związku z czym inwestorzy wrócili do rytmu dnia codziennego. I choć kalendarz makro nie przynosi dziś wiele informacji, to uwagę zaczynają przyciągać słowa przedstawicieli Fed, które mogą podsycić apetyt co do polityki pieniężnej banku. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,08 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty również traci

Osłabienie nastrojów dało się we znaki również złotemu, który wczoraj stracił względem euro. Na początku tygodnia wartość EUR/PLN sięgała 4,19. W trakcie dzisiejszej sesji zainteresowanie mogły wzbudzić dane z Niemiec. Produkcja przemysłowa wykazała spadek, jednak nie taki jak się tego spodziewano. Dziś średnia wartość kursu euro wyniosła 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Coraz głośniej o podwyżkach

Spodziewany wynik wyborów we Francji nie zatrzymał na długo uwagi inwestorów. Teraz koncentrować się oni będą na Stanach Zjednoczonych. Istnieją szanse, że w czerwcu FOMC zdecyduje się na zacieśnienie polityki, jednak zależne to będzie przede wszystkim od danych, z których większość zostanie zaprezentowana na koniec tygodnia. Do tego czasu rynek skupi się na wystąpieniach członków Fed. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,87.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Nadal dobrze radzi sobie złoty w parze z frankiem. W trakcie dzisiejszej sesji zabrakło krajowych odczytów, jednak po stronie szwajcarskiej opublikowane zostały informacje o stopie bezrobocia, która okazała się wyższa niż się tego spodziewano. Na odczyty z Polski inwestorzy będą czekać do końca tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,86 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na “super czwartek”

Funt w parze ze złotym zdołał wczoraj nadrobić ostatnie straty i dziś jego wartość przewyższa 5,00. Inwestorzy wyczekują danych z brytyjskiej gospodarki, które zostaną przedstawione w czwartek. Wtedy też BoE poinformuje o decyzji w sprawie stóp procentowych. Prognozuje się, że pozostaną one na niezmienionym poziomie. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,00 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.05.2017
Katarzyna Orawczak