Dyskusje o włoskim budżecie. Komentarz walutowy 02.10.2018

Wtorkowy kalendarz nie przyniesie zbyt wielu informacji. Uwagę inwestorów skupiać będą przede wszystkim wystąpienia przedstawicieli banków, w tym szefa Rezerwy Federalnej – Jerome’a Powella. W tle emocje związane z Włochami.

USA: wystąpienie Jerome’a Powella

W ubiegłą środę Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe. Decyzja ta była jednak przez inwestorów wyceniania od dłuższego czasu. Więcej emocji wywołują plany Fed na przyszły rok. Na chwilę obecną rynek spodziewa się jeszcze jednej podwyżki w grudniu tego roku i trzech w 2019 r. Dziś czeka nas kolejne wystąpienie szefa tego banku – Jerome’a Powella. Poza tym wypowiedzą się również R.K. Quarles oraz T.Barkin.

Jutro decyzja RPP

Przy dość skromnym, wtorkowym kalendarzu można wybiec nieco w przód i przyjrzeć się wydarzeniom nadchodzących dni. Ważnych informacji nie zabraknie jutro. W Stanach Zjednoczonych przedstawiony zostanie pakiet danych, natomiast w Polsce zakończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Trudno jednak spodziewać się zmiany narracji. Rada wciąż nie widzi potrzeby zacieśniania polityki w perspektywie najbliższych kwartałów.

Włoskich emocji ciąg dalszy

Decyzja Włoch w sprawie deficytu budżetowego na najbliższe trzy lata, ustalonego na poziomie 2,4% PKB nie jest zgodna z sugestią Brukseli (2,0%). Teraz ostrzeżenie w tej sprawie w kierunku Półwyspu Apenińskiego wysłali ministrowie finansów UE, którzy zaznaczyli, że wszystkie państwa obowiązują te same zasady. Pierwszą decyzję w kwestii Włoch ma jednak podjąć KE.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
Spotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN) – Strefa euro
08:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Pentti Hakkarainen) – Strefa euro
08:00 Indeks cen nieruchomości – Nationwide – Wielka Brytania
09:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Czechy
16:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Randal K. Quarles) – USA
18:00 Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin) – USA
18:45 Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell) – USA

02.10.2018
Katarzyna Orawczak