(Nie)porozumienia. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 03-07.12.2018

W pierwszym tygodniu grudnia znaczna część rynkowej uwagi poświęcona została relacji handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Równocześnie inwestorzy śledzili sygnały mogące nakreślić przyszłoroczne plany Fed. Nie zabrakło też emocji wokół Brexitu, w związku z przeszkodami jakie napotkała w brytyjskim parlamencie premier Theresa May.

Zmienne emocje wokół wojny handlowej

Na początku tygodnia pewną dawkę optymizmu zafundowała informacja o zawieszeniu broni pomiędzy USA a Chinami na okres 90 dniu. Co prawda sygnały płynące ze strony Waszyngtonu i Pekinu nie zawsze były jednoznaczne, jednak dały nadzieję na dialog pomiędzy potęgami. Tym bardziej zaskakująca mogła być wieść o aresztowaniu przez amerykański rząd wiceprezes zarządu Huawei. Stanowisko to obejmuje córka założyciela marki. Ta huśtawka emocji sprawiła, że kurs EUR/USD wahał się w przedziale 1,13-1,14. Dziś jego średnia wartość wyniosła 1,13.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Niepewność w Europie

Pozostający pod wpływem czynników na szerokim rynku kurs EUR/PLN porusza się bez większych zmian. W tym tygodniu notowania tej pary wahały się w obrębie 4,27-4,29. W tym czasie w Europie niezmiennie uwagę przyciągał temat Brexitu. Wciąż niepewna sytuacja pozostaje na linii Bruksela-Rzym, a w tle utrzymują się obawy o konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją. Z danych zaprezentowane zostały indeksy PMI dla sektora usług. W strefie euro finalny odczyt odnotował spadek, choć mniejszy niż prognozowano. Z kolei finalny PKB wyrównany sezonowo zwiększył się w ujęciu kwartalnym 0,2%. Rocznie odczyt został skorygowany do 1,6% (zakładano 1,7%). Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,28 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z USA

19 grudnia FOMC przedstawi decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się podwyżki o kolejne 25 pb. Temat ten jest jednak już w pewnym stopniu zdyskontowany. Znacznie więcej niepewności, po ostatnich wystąpieniach Jerome’a Powella, wzbudzają przyszłoroczne plany banku. Inwestorzy zaczynają więc z jeszcze większym zainteresowaniem przyglądać się danym. A tych w tym tygodniu nie brakowało. Najwięcej emocji wzbudzały piątkowe payrolls, które okazały się być rozczarowaniem. Rynek zareagował przede wszystkim na wiadomość o dynamice wynagrodzeń, która przy prognozach 0,3% wyniosła 0,2%, co skutkowało osłabieniem dolara. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,76 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce niewiele

Krajowe informacje złoty traktuje z pewną dozą obojętności. W dodatku polski kalendarz makroekonomiczny był w tym tygodniu niemalże pusty. W poniedziałek zaprezentowany został jedynie indeks PMI dla przemysłu, który przy prognozach 50,4 pkt. wyniósł 49,5 pkt. Następnie odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która po raz kolejny przekazała informację o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,79 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit wciąż straszy

Po tym jak państwa członkowskie zaakceptowały umowę dotyczącą Brexitu, przyszedł czas by przyjrzał się jej brytyjski parlament. Pierwsze głosowanie związane z opuszczeniem UE okazało się jednak porażką dla premier Theresy May. Pod znakiem zapytania stanęły nie tylko relacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią, ale również przyszłość samej premier. Kluczowe głosowanie ma się odbyć już 11 grudnia. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,80 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

07.12.2018
Katarzyna Orawczak