Siła dolara znów zaakcentowana. Komentarz walutowy 04.09.2018

Po dniu przerwy związanym ze Świętem Pracy na rynek powracają Amerykanie. I to właśnie dane z USA będą przykuwać dziś dużą część uwagi. Po europejskiej stronie zaplanowane jest wystąpienie prezesa BoE. W Polsce czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która powinna pojawić się jutro w okolicach południa.

USA: indeks PMI oraz raport ISM dla przemysłu

Amerykanie rozpoczynają tydzień z pewnym opóźnieniem, co jest związane z obchodzonym wczoraj Świętem Pracy. Dziś jednak czas wrócić do codzienności, w której nie zabraknie danych z tego kraju. Po południu opublikowane bowiem zostaną: indeks PMI oraz raport ISM dla sektora przemysłu. W oczekiwaniu na informacje dolar umacnia swoją pozycję.

Wielka Brytania: wystąpienie szefa BoE

Po europejskiej stronie uwagę przykuwać będą słowa Marka Carneya. Jak wynika z wiadomości przekazanych przez rzecznika premier Theresy May, Kanadyjczyk już w przyszłym roku może zakończyć kadencję prezesa Banku Anglii. Na początku tygodnia funt traci na wartości w związku ze słabszymi danymi oraz kolejnymi informacjami związanymi z Brexitem.

Jutro decyzja RPP

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzję tradycyjnie powinniśmy poznać jutro w okolicach południa. Sygnały wysłane przez członków RPP nie pozwalają jednak myśleć w Polsce o podwyżkach w najbliższym czasie. Rekcja złotego na komunikat jest więc mocno ograniczona.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
14:00 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania
15:45 Indeks PMI dla przemysłu, fin. – USA
16:00 Raport ISM dla przemysłu – USA
16:30 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA

04.09.2018
Katarzyna Orawczak