Nowy tydzień, nowy miesiąc. Komentarz walutowy 05.11.2018

W poniedziałkowym kalendarzu znalazło się kilka interesujących informacji. Inwestorzy najwięcej uwagi poświęcą danym na temat sektora usług w USA. W strefie euro zaprezentowany zostanie natomiast indeks Sentix.

USA: PMI dla usług

W godzinach popołudniowych uwaga rynku skupi się na danych z USA, gdzie opublikowane zostaną informacje na temat sektora usług w tym kraju. O godzinie 15:45 zaprezentowany zostanie indeks PMI a o 16:00 raport ISM.

Strefa euro: indeks Sentix

Indeks Sentix pozwala zobrazować nastroje panujące wśród inwestorów w Eurolandzie. Z opublikowanych o godzinie 10:30 danych wynika, że w listopadzie atmosfera uległa pogorszeniu.

USA: jutro wybory, w czwartek decyzja FOMC

W tym tygodniu duża część uwagi poświęcona zostanie Stanom Zjednoczonym, gdzie jutro odbędą się wybory do Kongresu mogące zachwiać pewnością dolara, natomiast na czwartek zaplanowane jest posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. Stąd też przed weekendem rynek zwrócił uwagę na publikację oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wynika z nich, że zatrudnienie w USA rośnie. Z kolei płace okazały się być zgodne z prognozami.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
00:50 Protokół z posiedzenia BoJ – Japonia
10:30 Indeks PMI dla usług – Wielka Brytania
10:30 Indeks Sentix – Strefa euro
15:45 Indeks PMI dla usług, fin. – USA
16:00 Raport ISM dla usług – USA

05.11.2018
Katarzyna Orawczak