Kto powstrzyma Donalda Trumpa. Komentarz walutowy 06.03.2018

We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym przeważają dane ze Stanów Zjednoczonych i to właśnie tam ulokowana jest dziś uwaga rynku. Zainteresowanie to wynika jednak przede wszystkim z ostatnich propozycji Donalda Trumpa związanych z cłem importowanym.

 

Szacowanie ryzyka wojny handlowej

Ostatnie decyzje administracji Donalda Trumpa wywołały zamieszanie na rynku, również tym walutowym. Wizja wprowadzenia cła importowego na stal i aluminium niosła bowiem za sobą ryzyko wojny handlowej. W dodatku ewentualny odwet UE w postaci nałożenia cła na towary z USA, miałby skutkować kolejną reakcją ze strony Stanów w postaci cła na europejskie samochody. Na chwilę obecną sytuacja na rynku uspokaja się. Pojawiły się bowiem doniesienia, że pomysły mogłyby zostać zablokowane przez Kongres.

 

Dane z USA: zamówienia w przemyśle

Również wtorkowy kalendarz danych nie pozwala odebrać uwagi Stanom Zjednoczonym. Po południu opublikowany zostanie raport na temat zamówień w przemyśle. Poza tym w planie wystąpienie Williama Dudley’a z nowojorskiego Fed.

 

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie ECB

Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja zaprezentowana zostanie jutro w okolicach południa. Czy wywoła ona emocje? Biorąc pod uwagę ostatnie stanowiska decydentów – wydaje się to wątpliwe. W przeciwieństwie do zaplanowanej na czwartek decyzji Europejskiego Banku Centralnego oraz mającej się odbyć po posiedzeniu konferencji.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:15 Inflacja konsumencka – Szwajcaria
13:30 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA
16:00 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) – USA

06.03.2018
Katarzyna Orawczak