Chat with us, powered by LiveChat

Dane i polityka. Komentarz walutowy 06.04.2018

Koniec tygodnia nie oznacza braku emocji. Zwłaszcza gdy mówimy o końcu pierwszego tygodnia miesiąca, kiedy to publikowane są dane na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Dziś to one przykuwać będą uwagę inwestorów. Przed weekendem trudno jest również zapomnieć o demonstracji sił pomiędzy USA a Chinami.

 

USA: Non-farm payrolls 

Tradycyjnie w piątek o godzinie 14:30 przedstawione zostaną dane obrazujące sytuację panującą na amerykańskim rynku pracy. Rynek spodziewa się spadku stopy bezrobocia do 4%, oraz niższej zmiany zatrudnienia. Uwagę przyciągać może dynamika płac, która według prognoz w marcu w ujęciu r/r miałby pokazać 2,7% (wobec poprzedniego odczytu na poziomie 2,6%).

 

Plan Donalda Trumpa

Z jednej strony próbujemy uwierzyć, że dotychczasowa demonstracja sił pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi służy przede wszystkim wypracowaniu pozycji do negocjacji. Z drugiej strony Donald Trump mówi o podniesieniu wartości ceł importowych na produkty z Chin. Wymiana na linii USA-Chiny trawa zatem w najlepsze. Równocześnie prezydent Stanów Zjednoczonych zapewnia swoich wyborców, że zostanie przygotowany plan, który zabezpieczy rolnictwo w związku z ostatnią decyzją odwetową Pekinu.

 

Wystąpienia bankierów

Payrolls nie są jedyną pozycją w piątkowym kalendarzu. Poza danymi z rynku pracy w USA zaprezentowane zostaną pojedyncze odczyty w państwach Europy. Na dziś zaplanowane są również wystąpienia bankierów, w tym prezesa BoE i Fed.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy
08:45 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) – Strefa Euro
15:30 Sytuacja na rynku pracy – USA
17:15 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania
19:30 Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell) – USA
22:00 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA

06.04.2018
Katarzyna Orawczak