Ryzyko wojny handlowej. Komentarz walutowy 07.03.2018

W połowie tygodnia tematem numer jeden pozostaje ryzyko wojny handlowej. Atmosferę na rynku podsyciła informacja o dymisji doradcy prezydenta USA, co zostało odebrane jako potwierdzenie twardej postawy Donalda Trumpa w sprawie ceł. Dziś w kalendarzu decyzja RPP oraz ważne dane z USA i Strefy Euro.

 

Gary Cohn przestaje doradzać Donaldowi Trumpowi

Propozycje Donalda Trumpa związane z wprowadzeniem ceł importowych oraz ewentualny odwet Unii Europejskiej – to jeden z najgorętszych w tym tygodniu tematów, również na rynku walutowym. Atmosferę dodatkowo podgrzewa informacja o rezygnacji Garego Cohna ze stanowiska doradcy prezydenta ds. ekonomicznych, co sugeruje że Donald Trump nie zamierza zmienić zdania w sprawie ceł.

 

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Politykie Pieniężnej. Tradycyjne decyzję RPP powinniśmy poznać w okolicach południa, choć pamiętając ostatnie stanowisko decydentów trudno wypatrywać zmian w kwestii prowadzonej polityki. Stąd większa uwaga ponownie skupiona będzie na późniejszej konferencji.

 

Strefa euro – fin. PKB, USA – raport ADP

W kalendarzu nie brakuje dziś danych makroekonomicznych. O godzinie 11:00 zaprezentowany zostanie finalny PKB dla strefy euro. Więcej publikacji zaplanowanych jest po południu w USA. Tam uwagę przyciągać będzie przede wszystkim raport ADP, który może, choć nie musi (o czym rynek zdołał się przekonać już niejednokrotnie), zarysować obraz o sytuacji na amerykańskim rynku pracy przed piątkową publikacją payrolls.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
09:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
11:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Strefa Euro
14:00 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA
14:15 Raport ADP – USA
14:20 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA

07.03.2018
Katarzyna Orawczak