Banki na uwadze. Komentarz walutowy 07.06.2018

Euro odrabia straty poniesione względem dolara, co ma związek z zaostrzeniem retoryki przedstawicieli ECB oraz wyciszeniem politycznych emocji we Włoszech. Taka atmosfera na rynku wyraźnie sprzyja złotemu, mimo że nie otrzymał wczoraj wsparcia ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

 ECB o losach QE

W przyszłym tygodniu poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych: Fed oraz ECB. Biorąc pod uwagę, że rynek wycenił już kolejną podwyżkę w USA, można się spodziewać, że to właśnie sygnały płynące z Europejskiego Banku Centralnego będą miały potencję wpłynięcia na kurs EUR/USD. Przedsmak tego mamy już dziś. Euro, po głosach sugerujących wycofanie się z programu QE, wróciło do wartości 1,18 USD.

Wczorajsza decyzja RPP

W czasach, gdy Fed planuje kolejne podwyżki, a ECB rozważa możliwość odejścia od QE, rodzima polityka pieniężna pozostaje bez zmian. Wczorajsza decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku, podobnie jak gołębi ton prezesa NBP podczas konferencji. W Polsce na horyzoncie wciąż nie widać szans na podniesienie stóp procentowych.

Strefa euro: fin. PKB, USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

W czwartkowym kalendarzu mamy kilka pojedynczych, ale znaczących danych. O godzinie 08:00 poznaliśmy zamówienia w niemieckim przemyśle (wynik poniżej prognoz), a o 11:00 potwierdzone zostało PKB w strefie euro. W dalszej części dnia zaplanowana jest publikacja wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
07:45 Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
08:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy
09:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania
11:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Strefa Euro
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA

07.06.2018
Katarzyna Orawczak