PLN mocniejszy. Komentarz walutowy 09.07.2018

Tydzień na rynku walutowym rozpoczyna się spokojnie. Złoty zyskuje w związku z poprawą nastrojów globalnych. Dość skromny kalendarz danych nie odciągnie dziś uwagi od słów Mario Draghiego.

Złoty silniejszy

Polska waluta zyskała na poprawie atmosfery na szerokim rynku związanej ze zmniejszeniem obaw o eskalację konfliktu na linii USA-UE. Nie bez znaczenia dla złotego jest też osłabienie pozycji dolara po rozczarowaniu dynamiką płac w USA.

Wystąpienie Mario Draghiego

W poniedziałkowym kalendarzu niewiele się dzieje, a pozycją która silniej przykuje uwagę inwestorów jest wystąpienie Mario Draghiego. Pojawia się pytanie czy prezes Europejskiego Banku Centralnego pozwoli sobie na zignorowanie doniesień z ubiegłego tygodnia o braku zgodności wśród członków, co do oceny wyceny pierwszej podwyżki stóp procentowych na koniec przyszłego roku.

Tydzień z danymi makroekonomicznymi

O ile Donald Trump nie zaskoczy niczym inwestorów, to ten tydzień może upływać pod znakiem danych makroekonomicznych. Ważne informacje napłyną z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. W strefie euro czekają nas głównie wystąpienia bankierów. W Polsce RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych – rynek nie spodziewa się jednak zmiany stanowiska.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN,  funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

07:45 Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
15:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa Euro
15:10 Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis (Neel Kashkari) – USA

09.07.2018
Katarzyna Orawczak