Brexit, wojna handlowa i banki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 09-13.07.2018

Kolejny tydzień lipca przyniósł polskiej walucie chwilę odreagowania po spadkach do jakich doszło na początku miesiąca. W tym czasie uwaga inwestorów skupiona była na konflikcie handlowym Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz przyszłych decyzjach banków centralnych. W Wielkiej Brytanii nie zabrakło emocji związanych z Brexitem.

Wojna handlowa wraca na pierwszy plan

Porozumienie w sprawie migracji, które udało się zawrzeć kanclerz Niemiec i szefowi CSU uspokoiło emocje wokół wspólnej walut. Na rynek szybko jednak powrócił temat wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Z informacji, które pojawiły się w tym tygodniu wynika, że administracja Donalda Trumpa planuje wprowadzenie kolejnych ceł na chińskie towary. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,16 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Co zrobi ECB?

Ten tydzień przyniósł umocnienie polskiej waluty w parze z euro, co po części miało związek z uspokojeniem się emocji po stronie europejskiej, a po części wynikało z przyczyn technicznych i po znacznym osłabieniu wartości przyszedł czas na odreagowanie. W ostatnich dniach nie zabrakło również pytań o dalsze działania ECB w związku z pojawiającymi się doniesieniami o braku zgodności wśród członków banku w kwestii terminu podwyżki. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Perspektywy Fed

W tym czasie, gdy w Europie uwagę przykuwa termin pierwszej podwyżki, Stany Zjednoczone być może szykować się będą do kolejnej. Dane z tego kraju podsycają atmosferę wobec jeszcze dwóch takich ruchów w tym roku. Tematem numer jeden dla rynku pozostaje jednak nieustępliwa polityka handlowa Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,72 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

RPP bez zmian

Mówiąc o stopach procentowych nie sposób nie wspomnieć o perspektywach Rady Polityki Pieniężnej, która w środę poinformowała o przedłużeniu i tak rekordowo długiego już okresu stabilizacji polityki monetarnej. W dodatku ze słów Adama Glapińskiego, prezesa NBP wynika, że raczej nie spodziewa się on zmiany poziomu stóp przed końcem 2020 roku. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł  3,69.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Problemy z Brexitem

Tydzień rozpoczął się emocjami związanymi z Wielką Brytanią, gdzie doszło do dymisji sekretarza ds. Brexitu oraz ministra spraw zagranicznych. Oliwy do ognia dolał Donald Trump, który stwierdził że działania Thersy May skłaniają się ku tzw. miękkiemu Brexitowi, co może zaważyć na umowach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. W efekcie funt stracił i dziś jego średnia wartość wyniosła 4,88 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.07.2018
Katarzyna Orawczak