Emocje po weekendzie. Komentarz walutowy 10.12.2018

Kolejny, grudniowy tydzień zapowiada się interesująco. W Europie uwagę skupiać będzie posiedzenie ECB oraz głosowanie brytyjskiego parlamentu w sprawie Brexitu. Po stronie amerykańskiej zainteresowanie wzbudzają dane oraz rozwój sytuacji na linii Waszyngton-Pekin. W tle emocje związane z zamieszkami we Francji.

Dolar osłabiony

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy zawiodły, co jest kolejnym argumentem dla Fed za zachowaniem większej ostrożności w 2019 roku. W związku z tym inwestorzy z jeszcze większym zaangażowaniem śledzić będą dane publikowane w USA. Oczekiwania wobec grudniowego posiedzenia FOMC zostają jednak podtrzymane.

Jutro głosowanie w sprawie Brexitu

Na 11 grudnia zaplanowane zostało głosowanie brytyjskiego parlamentu dotyczące umowy o Brexicie. Jutrzejsze spotkanie jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale również w kontekście przyszłości Theresy May. Wcześniej, 25 listopada, zielone światło umowie dały państwa członkowskie UE.

Zamieszki we Francji i relacje na linii USA-Chiny

W Europie znów zrobiło się niespokojnie, tym razem za sprawą zamieszek we Francji, gdzie doszło do protestów przeciwko polityce Emmanuela Macrona. Równocześnie rynek śledzi kolejne informacje w sprawie wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. Pekin żąda uwolnienia zatrzymanej, na polecenie amerykańskiego rządu, dyrektor finansowej Huawei, Meng Wanzhou.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

07:45 Sytuacja na rynku pracy – Szwajcaria
09:00 Inflacja konsumencka – Czechy
09:00 Stopa bezrobocia – Czechy
10:30 Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania
10:30 Miesięczny PKB – Wielka Brytania
10:30 Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
13:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Ignazio Angeloni) – Strefa euro

10.12.2018
Katarzyna Orawczak