Nadzieja dla funta. Komentarz walutowy 11.09.2018

Umocnienie euro w głównej parze walutowej sprzyja poprawie kondycji złotego. We wtorkowym kalendarzu uwagę inwestorów przykuwają dane z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Z wiadomości politycznych emocje wywołuje Brexit. W tle wciąż pozostaje niepewność związana z wojną handlową.

Niemcy: indeks instytutu ZEW

Dziś o godzinie 11:00 w Niemczech opublikowany został indeks ZEW obrazujący nastroje panujące wśród analityków i inwestorów wokół sytuacji gospodarczej kraju. Ocena perspektyw przy oczekiwaniach na poziomie -13 pkt. wyniosła -10,6. Ogólny wydźwięk danych odbierany jest optymistycznie.

Wielka Brytania: dane na temat bezrobocia

Do południa opublikowane zostały dane z Wielkiej Brytanii. Mowa o stopie bezrobocia, która okazała się być zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 4,0%. Poznaliśmy również ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ich liczba przy prognozowanych 10 tys. wyniosła 8,7 tys.

Brexit – nadzieja na porozumienie

Temat Brexitu wraca na rynek niczym bumerang, wywołując wahania na parach powiązanych z funtem. Tym razem to wypowiedź głównego negocjatora UE wsparła brytyjską walutę. Według Michel Barniera uzyskanie wstępnego porozumienia jest możliwe na przestrzeni najbliższych 6-8 tygodni. Jego słowa poprawiły nastroje po europejskiej stronie.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
10:00 Stopa bezrobocia – Wielka Brytania
10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – Wielka Brytania
11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy

11.09.2018
Katarzyna Orawczak