Pytania o Brexit. Komentarz walutowy 11.12.2018

Wtorkowy kalendarz skupia uwagę m.in. na danych z Wielkiej Brytanii. Te jednak pozostają w cieniu doniesień dotyczących Brexitu. W Niemczech zaprezentowany zostanie indeks ZEW, a z USA napłyną informacje na temat inflacji producenckiej.

Brexit – głosowanie przełożone

Zaplanowane na dziś głosowanie brytyjskiego parlamentu w sprawie umowy o Brexicie nie odbędzie się. Jeżeli doszłoby do niego, rząd Theresy May najprawdopodobniej odniósłby porażkę, co postawiłoby pod znakiem jego przyszłość oraz relacje z Unią.

Wielka Brytania: stopa bezrobocia

W czasie, gdy uwaga rynku skupiona jest na Brexicie, w Wielkiej Brytanii publikowane są dziś również dane dotyczące sytuacji na rynku pracy. Równocześnie o 10:30 zaprezentowane zostaną informacje na temat stopy bezrobocia, wynagrodzeń oraz wniosków o zasiłek.

Niemcy: indeks ZEW

Z kolei w Niemczech publikowany jest dziś indeks ZEW obrazujący nastroje panujące wśród inwestorów. Co prawda wskaźnik ten nie wywołuje tak wielkich emocji jak indeks Ifo, mimo to przy niemal pustym kalendarzu warto zwrócić na niego uwagę. Po drugiej stronie oceanu także nie pojawi się dziś zbyt wiele danych. O 14:30 opublikowana zostanie jedynie inflacja PPI.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:30 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Luis de Guindos) – Strefa euro
10:30 Stopa bezrobocia – Wielka Brytania
10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – Wielka Brytania
11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy
14:30 Inflacja producencka – USA

11.12.2018
Katarzyna Orawczak