Minutki ECB. Komentarz walutowy 12.04.2018

Po wczorajszej publikacji protokołu Fed, dziś przychodzi czas na zapoznanie się z minutkami ECB. Poza tym w planie wystąpienia dwóch szefów banków: Niemiec i Wielkiej Brytanii. Tematem numer jeden pozostają napięcia związane z możliwą reakcją USA na wydarzenia w Syrii.

 

Protokół z posiedzenia ECB

O godzinie 13:30 zaprezentowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Atmosfera wokół tej publikacji została wczoraj podgrzana przez jednego z członków Rady Prezesów – Ewalda Nowotnego. Według jego słów program QE miałby się zakończyć do końca tego roku, a to pozwoliłoby na rozpoczęcie podwyżek. Rzecznik ECB odciął się jednak od tej wypowiedzi. Wczoraj natomiast poznaliśmy zapis ze spotkania Rezerwy Federalnej, w którym nie zabrakło „jastrzębich” elementów.

 

Dane z USA, wystąpienia bankierów i napięcia na linii USA-Rosja

Po protokole ECB będziemy mieć okazję zapoznać się dziś ze stanowiskiem dwóch prezesów banków centralnych. O godzinie 18:00 odbędzie się wystąpienie szefa Bundesbanku, natomiast trzy godziny później wypowie się Mark Carney z BoE. Nim jednak do tego dojdzie z USA napłyną dane na temat ilości wniosków dla bezrobotnych. Uwaga już nie tylko rynku, ale i świata pozostaje skupiona na gęstniejącej atmosferze na linii USA-Rosja.

 

W Polsce brak perspektyw na podwyżki stóp procentowych

Mówiąc o bankach centralnych warto wspomnieć o tym co się już wydarzyło. Mowa o wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która rzecz jasna nie zmieniła poziomu stóp. Uwagę przykuła jednak konferencja prezesa NBP. Według słów Glapińskiego Rada w perspektywie najbliższych dwóch lat nie widać potrzeby zmian polityki.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

13:30 Protokół z posiedzenia ECB – Strefa Euro
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
18:00 Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku (Jens Weidmann) – Niemcy
21:00 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania

12.04.2018
Katarzyna Orawczak