Chat with us, powered by LiveChat

Spotkanie przywódców USA i Korei Północnej. Komentarz walutowy 12.06.2018

W wtorek oczy całego świata skierowane były na Singapur, gdzie odbywało się historyczne spotkanie przywódców USA i Korei Północnej. Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali wspólnie deklarację, która stanie się podstawą do budowania przyszłych relacji pomiędzy krajami. Brak szczegółowych informacji sprawia jednak, że uwaga inwestorów zaczyna już kierować się w stronę banków centralnych.

Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem

To spotkanie już zapisało się na łamach historii. We wtorek, o 3 w nocy czasu polskiego, Donald Trump i Kim Dzong Un spotkali się by rozmawiać o przyszłej relacji, których podstawą miałaby byś denuklearyzacja Korei Północnej. Efektem dialogu jest czteropunktowa deklaracja podpisana przez przywódców. Rynek walutowy przyjął informację ze spokojem.

USA: inflacja konsumencka, Niemcy: indeks instytutu ZEW

Po emocjonującym poranku inwestorzy zaczną teraz skupiać uwagę na decyzjach banków centralnych, które zaprezentowane zostaną w najbliższych dniach. Jednak w dzisiejszym kalendarzu również nie brakuje ważnych informacji. Mowa o niemieckim indeksie instytutu ZEW, który okazał się rozczarowaniem oraz zaplanowanej na 14:30 publikacji inflacji konsumenckiej w USA.

Jutro Fed, pojutrze ECB

W środę wieczorem rynek spodziewa się podniesienia stóp procentowych Fed o 25 pb. Temat ten jest już praktycznie wyceniony przez rynek, stąd większe wrażenie może zrobić na inwestorach ECB. Oczywiście o ile bank zdecyduję się poinformować o wygaszaniu programu QE.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Spotkanie przywódców USA i Korei Północnej w Singapurze
10:30 Stopa bezrobocia – Wielka Brytania
10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – Wielka Brytnia
11:00 Indeks instytutu ZEW – Niemcy
14:30 Inflacja konsumencka – USA

12.06.2018
Katarzyna Orawczak