Inflacja w USA. Komentarz walutowy 13.03.2018

Czeka nas kolejny dzień ze skromnym kalendarzem danych. Wtorkową pozycją, która przykuje uwagę inwestorów jest odczyt inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych.

 

USA: inflacja konsumencka
Wtorek 13 marca nie przynosi zbyt wielu danych. Amerykańska waluta czeka na informacje dotyczące inflacji CPI za luty. Zostaną one zaprezentowane o godzinie 13:30. Czy publikacja ma szansę wywołać zamieszanie na rynku? Wyższy od prognoz odczyt może być zaskoczeniem, jednak marcowa podwyżka stóp jest już wyceniona. Główne pytanie inwestorów to ile podwyżek planuje jeszcze Fed w tym roku.

 

We wtorek danych makro niewiele
Poza wspomnianą inflacją CPI w Stanach Zjednoczonych w kalendarzu niewiele się dzieje. Nie ma na dziś zaplanowanych również publikacji krajowych. Złoty pozostaje więc pod wpływem nastrojów na szerokim rynku i oddaleniem się szans na podwyżkę stóp procentowych po ubiegłotygodniowym posiedzeniu RPP.

 

Wojna handlowa – ryzyko wyciszone?

To co rozpalało rynki w ostatnim czasie nagle zgasło. Mowa o ryzyku wojny handlowej z USA. Wprowadzenie w zeszłym tygodniu cła na stal i aluminum przez Donalda Trumpa nie spotkało się jednak z gwałtowną odpowiedzią, co też wyciszyło atmosferę na rynku. Pytanie tylko na jak długo.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
Spotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN) – Strefa Euro
13:30 Inflacja konsumencka – USA

13.03.2018
Katarzyna Orawczak