Nerwowe początki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13.08-17.08.2018

Tydzień rozpoczął się od kontynuacji zawirowań związanych z załamaniem tureckej liry. Po skromnym, pod względem publikowanych danych, ubiegłym tygodniu można śmiało stwierdzić, że drugi tydzień sierpnia przyniósł pewne przebudzenie. 

USA, Chiny, Turcja i ważne dane z Europy

Poniedziałkowy kalendarz makroekonomiczny próbował dość spokojnie wprowadzić nas w nowy tydzień, na przeszkodzie stanęła mu jednak turecka lira. Na szczęście po nerwowym początku inwestorzy otrzymali też sporo uspokajających informacji po rozmowach na linii USA-Chiny w kwestii konfliktu handlowego. W Europie, w tym również w Polsce publikowane były dane o PKB oraz inflacji konsumenckiej. Kluczowe dla dolara informacje napływać zaczęły natomiast dopiero w połowie tygodnia. Dziś średni kurs EUR/USD pokazał 1,13… .
EUR/USD

EUR USD Notowania kursów walut online Forex Bankier pl
źródło: Bankier.pl

Sytuacja euro ma znaczenie

Mimo że w ostatnich dniach pojawiło się kilka istotnych z punktu widzenia złotego informacji, to jednak dla PLN wciąż kluczowe znaczenie ma atmosfera na szerokim rynku. Zarówno początek tygodnia, jak i jego koniec rozumiane jako sytuacja związana z lirą przełożyły się na stratę złotego. W tym tygodniu najwięcej uwagi inwestorów przykuwał zrewidowany PKB, który w ujęciu kwartalnym pokazał 0,9%, natomiast rocznym – 5,1%, a także piątkowe dane na temat inflacji konsumenckiej za lipiec. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR PLN kursy walut ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Wiadomości z USA

Od środy ważne dane publikowane były również po stronie amerykańskiej. W tym tygodniu inwestorzy mieli okazję zapoznać się m.in. z wynikami sprzedaży detalicznej, produkcją przemysłową, wskaźnikami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego, a także ilością wniosków złożonych o zasiłek dla bezrobotnych. Warto przypomnieć, że USD czeka również na kolejne podwyżki stóp procentowych. Rynek spodziewa się jeszcze dwóch takich ruchów w tym roku. Prócz tego inwestorów uspokajają informacje o rozpoczęciu rozmów z Chinami w sprawie  konfliktu handlowego. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,78 PLN.
USD/PLN

USD PLN kursy walut ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Tydzień w Polsce przerwany był obchodzonym w środę Dniem Wojska Polskiego. W międzyczasie mieliśmy jednak okazję poznać kilka istotnych informacji na temat kondycji gospodarczej kraju. We wtorek bowiem opublikowany został wstępny PKB za II kwartał (0,9% k/k) oraz finalny wskaźnik inflacji CPI. Tydzień zakończyliśmy natomiast danymi z rynku pracy (dynamika zatrudnienia – 3,5%, dynamika płac – 7,2%). Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,79 PLN.
CHF/PLN

CHF PLN kursy walut ekantor.pl
źródło: bankier.pl

Sytuacja na Wyspach

Drugi tydzień sierpnia przyniósł również wiadomości istotne z punktu widzenia funta. Mowa o czerwcowej stopie bezrobocia a także danych na temat lipcowej inflacji. Rynek zapoznał się również z wynikami sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,81.
GBP/PLN

GBP PLN kursy walut ekantor.pl
źródło: bankier.pl
17.08.2018
Katarzyna Orawczak