To był ważny tydzień. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 14-18.05.2018

To był niezwykle ciekawy tydzień. Bodźców na rynku walutowym nie zabrakło. W USA uwagę przykuwał wzrost rentowności obligacji, natomiast po stronie europejskiej – polityczne zawirowania we Włoszech. A to wszystko na tle ryzyka wojen handlowych. Taka atmosfera nie sprzyjała polskiej walucie.

Euro bez argumentów
Nastroje panujące na rynku są po stronie dolara. Widać to na wykresie głównej pary walutowej. Kurs EUR/USD zszedł do wartości 1,17, co jest związane ze wzrostem rentowności obligacji USA i wyższymi cenami ropy. Przekłada się to na oczekiwania wzrostu inflacji w USA, co z kolei nie będzie bez znaczenia dla Fed. W powstrzymaniu umocnienia USD nie pomaga fakt, że euro po swojej stronie właściwie nie posiada argumentów mogących odeprzeć jego siłę. Dziś średni kurs EUR wyniósł 1,17 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty traci za euro
Sytuacja w głównej parze znajduje przełożenie w notowaniach pary EUR/PLN. Słabsza pozycja euro wobec dolara sprawia jednak, że w parze ze złotym sięga ono wartości niewidzianych od października ubiegłego roku. Dzieje się tak, ponieważ przez inwestorów polska waluta traktowana jest jako swego rodzaju przedłużenie euro. Oznacza to że PLN obarczony jest również problemami wspólnej waluty. Jeżeli dodamy do tego utrzymującą się awersję do ryzyka, to osłabienie złotego przestaje zaskakiwać. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.

EUR/PLN
aption id=”attachment_17276″ align=”alignnone” width=”636″]EUR, PLN, euro, złoty Źródło: bankier.pl[/caption]

Dolar mocny
W parze ze złotym dolar jest obecnie najmocniejszy od jesieni ubiegłego roku. W tym tygodniu w kalendarzu znalazło się kilka istotnych informacji ze Stanów Zjednoczonych. Odbyły się również wystąpienia bankierów, jednak to znaczący wzrost rentowności 10-latek oraz napięcia handlowe z USA pozostały tematem numer jeden dla amerykańskiej waluty. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,65 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Informacje z kraju
W ślad za dolarem podąża frank szwajcarski, a złotemu trudno jest wyrwać się spod wpływów czynników z szerokiego rynku. Z kolei wiadomości krajowe są przez PLN ignorowane. W tym tygodniu zapoznaliśmy się z decyzją RPP w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia po raz kolejny nie było zarówno w kwestii samej decyzji, jak i późniejszego komunikatu. Tuż przed weekendem otrzymaliśmy natomiast dane z polskiego rynku, z których wynika, że dynamika płac w Polsce rośnie i to bardziej niż się można było tego spodziewać. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,65 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit – newsy i plotki
W Wielkiej Brytanii temat Brexitu pozostaje żywy. W ostatnich dniach pojawiało się kilka informacji na ten temat – jedne bardziej sprawdzone, drugiej mniej. W pierwszej grupie można uznać deklarację rządu Theresy May w kwestii opublikowania tzw. White Paper, czyli dokumentu mającego przedstawić rozwiązanie spornych kwestii po Brexicie. Do tych drugich – wiadomość o pozostaniu Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE po 2021 roku. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,92 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.05.2018
Katarzyna Orawczak