KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Split payment - vat kto powinien sie martwic na czym polega

Split payment – kto powinien się martwić?

Podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów państwa. Nie dziwi więc fakt, że państwo chce zabezpieczyć wpływy z tego tytułu. A tymczasem nasz kraj znajduje się w czołówce Read more
podróże, kultura, zwiedzanie, Ekantor.pl kulturalnie

Ekantor.pl kulturalnie – marzec 2018

Marzec zapowiada się jako doskonałe połączenie aktywności i uroków gastronomicznych. Da się załapać na ostatnie śniegi we francuskich Alpach, pobiegać w Atenach ale również wypić doskonałą kawę w stolicy Holandii Read more

To był ważny tydzień. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 14-18.05.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

To był niezwykle ciekawy tydzień. Bodźców na rynku walutowym nie zabrakło. W USA uwagę przykuwał wzrost rentowności obligacji, natomiast po stronie europejskiej – polityczne zawirowania we Włoszech. A to wszystko na tle ryzyka wojen handlowych. Taka atmosfera nie sprzyjała polskiej walucie.

 

Euro bez argumentów

Nastroje panujące na rynku są po stronie dolara. Widać to na wykresie głównej pary walutowej. Kurs EUR/USD zszedł do wartości 1,17, co jest związane ze wzrostem rentowności obligacji USA i wyższymi cenami ropy. Przekłada się to na oczekiwania wzrostu inflacji w USA, co z kolei nie będzie bez znaczenia dla Fed. W powstrzymaniu umocnienia USD nie pomaga fakt, że euro po swojej stronie właściwie nie posiada argumentów mogących odeprzeć jego siłę. Dziś średni kurs EUR wyniósł 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty traci za euro

Sytuacja w głównej parze znajduje przełożenie w notowaniach pary EUR/PLN. Słabsza pozycja euro wobec dolara sprawia jednak, że w parze ze złotym sięga ono wartości niewidzianych od października ubiegłego roku. Dzieje się tak, ponieważ przez inwestorów polska waluta traktowana jest jako swego rodzaju przedłużenie euro. Oznacza to że PLN obarczony jest również problemami wspólnej waluty. Jeżeli dodamy do tego utrzymującą się awersję do ryzyka, to osłabienie złotego przestaje zaskakiwać. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar mocny

W parze ze złotym dolar jest obecnie najmocniejszy od jesieni ubiegłego roku. W tym tygodniu w kalendarzu znalazło się kilka istotnych informacji ze Stanów Zjednoczonych. Odbyły się również wystąpienia bankierów, jednak to znaczący wzrost rentowności 10-latek oraz napięcia handlowe z USA pozostały tematem numer jeden dla amerykańskiej waluty. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,65 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Informacje z kraju

W ślad za dolarem podąża frank szwajcarski, a złotemu trudno jest wyrwać się spod wpływów czynników z szerokiego rynku. Z kolei wiadomości krajowe są przez PLN ignorowane. W tym tygodniu zapoznaliśmy się z decyzją RPP w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia po raz kolejny nie było zarówno w kwestii samej decyzji, jak i późniejszego komunikatu. Tuż przed weekendem otrzymaliśmy natomiast dane z polskiego rynku, z których wynika, że dynamika płac w Polsce rośnie i to bardziej niż się można było tego spodziewać. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,65 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Brexit – newsy i plotki

W Wielkiej Brytanii temat Brexitu pozostaje żywy. W ostatnich dniach pojawiało się kilka informacji na ten temat – jedne bardziej sprawdzone, drugiej mniej. W pierwszej grupie można uznać deklarację rządu Theresy May w kwestii opublikowania tzw. White Paper, czyli dokumentu mającego przedstawić rozwiązanie spornych kwestii po Brexicie. Do tych drugich – wiadomość o pozostaniu Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE po 2021 roku. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,92 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

18.05.2018 15:15
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000