Nadchodzi trzęsienie w Europie. Komentarz walutowy 15.10.2018

Przed weekendem agencja S&P zadecydowała o podwyższeniu ratingu Polski przy jednoczesnym obniżeniu perspektywy. Informacji z Polski nie zabraknie również w poniedziałek. Dziś opublikowana zostanie m.in. finalna inflacja CPI. Na szerokim rynku uwagę zwrócą dane z USA. Wiele emocji dostarczają także wiadomości na temat wyborów w Bawarii.

Podniesienie ratingu Polski

W piątek aż dwie agencje opublikowały swoje decyzje w sprawie wiarygodności kredytowej naszego kraju. Zgodnie z tym, czego się spodziewano agencja Fitch podtrzymała wcześniejszą ocenę. Na podwyższenie ratingu z BBB+ do A- zdecydował się natomiast Standard & Poor’s, który w styczniu 2016 roku wywołał panikę na rynku informacją o obniżeniu oceny. Jednocześnie agencja zmieniła perspektywę dla Polski z „pozytywnej” do „stabilnej”.

Polska: inflacja CPI, USA: sprzedaż detaliczna

W poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym nie brakuje krajowych danych. O 09:00 przedstawiony został wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, który pozostał bez zmian. W dalszej części dnia opublikowana zostanie finalna inflacja CPI oraz bilans płatniczy. Na szerokim ryku uwagę zwrócą publikacje z USA, mianowicie wyniki sprzedaży detalicznej oraz indeks NY Empire State.

Wybory w Bawarii

Wciąż nie cichną emocje związane z polityką. Tym razem uwaga świata skierowana została na Bawarię, gdzie według wstępnych, oficjalnych danych rządząca od dekad partia CSU utraciła większość absolutną w parlamencie Bawarii. Wydarzenie to komentują włoscy politycy. Wicepremier Włoch Luigi Do Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd na portalu Facebook zapowiada wielkie zmiany w Europie (nazywając je „trzęsieniem ziemi”), które mają nastąpić w maju podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR. USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC- Polska
09:15 Inflacja producencka – Szwajcaria
10:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, fin. – Polska
14:00 Bilans płatniczy – Polska
14:30 Wyniki sprzedaży detalicznej – USA
14:30 Indeks NY Empire State – USA

15.10.2018
Katarzyna Orawczak