Wszystkie problemy Europy. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 15-19.10.2018

To był trudny tydzień dla europejskiej waluty, która najpierw musiała zmierzyć się z wynikami wyborów w Bawarii, a następnie z emocjami jakie wywołuje brak porozumienia o Brexicie oraz trudna relacja pomiędzy Rzymem a Brukselą. Po amerykańskiej stronie uwagę zwrócił protokół FOMC oraz kolejne słowa krytyki, które padły z ust Donalda Trumpa w kierunku Fed.

Europa na pierwszym planie

Tydzień rozpoczął się emocjami związanymi z wyborami do parlamentu Bawarii, gdzie rządząca od dekad partia CSU straciła większość. Porażkę w wyścigu do landtagu ponieśli również socjaldemokraci. Taki wynik wyborów stał się podstawą do dyskusji na temat przyszłości obecnej koalicji w Berlinie. Włoscy politycy dopatrywali się natomiast w tym wydarzeniu zapowiedzi nadchodzących zmian w Europie, których nie wykluczone, że źródłem będzie właśnie Półwysep Apeniński.Rzym przedstawił bowiem plan dotyczący przyszłorocznego budżetu. Projekt spotkał się z krytyką KE , która czeka teraz na wyjaśnienia w tej sprawie.To jednak nie jedyne emocje po stronie europejskiej, z jakimi rynek zmierzył się w ostatnich dniach. Szczyt UE w sprawie Brexitu nie przyniósł żadnego przełomu i wciąż trudno o porozumienie rozwodowe pomiędzy Unią a Wielką Brytanią. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,14 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Słabość euro przekłada się na złotego

Problemy Europy odcisnęły również piętno na złotym. Kurs EUR/PLN po raz kolejny sięgnął po wartość 4,30. Utrzymujące się po tej stronie oceanu ryzyko nie będzie służyć notowaniom polskiej waluty. Patrząc na kalendarz makro, w tym tygodniu nie pojawiło się zbyt wiele informacji ze strefy euro. Najważniejszą publikacją w tym obszarze była inflacja konsumencka, która okazała się być zgodna z prognozami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed kontra Trump

Dolar rozpoczął tydzień na słabszej pozycji, jednak kolejne dni przyniosły jego umocnienie. Inwestorzy z dość dużą dozą optymizmu przyjęli zaprezentowany w środę wieczorem protokół z posiedzenia FOMC, który nie okazał się przecież zaskoczeniem. Fed planuje kolejne podwyżki, mimo słów krytyki jakie padają ze ust prezydenta USA. Donald Trump coraz głośniej mówi o swoim niezadowoleniu decyzjami banku centralnego. Testem dla amerykańskiej waluty będą zaplanowane na 6 listopada wybory do Kongresu, by jednak osłabić wartość dolara, potrzeba będzie również wyciszenia atmosfery w Europie. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,75 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Informacje z kraju

Tuż przed ubiegłym weekendem dwie agencje opublikowały decyzje w sprawie wiarygodności kredytowej Polski. Zgodnie z tym, czego się spodziewano agencja Fitch podtrzymała wcześniejszą ocenę. Podwyżki ratingu z BBB+ do A- dokonał natomiast Standard & Poor’s. W krajowym kalendarzu danych w tym tygodniu nie zabrakło ważnych wiadomości, choć okazały się one nieco rozczarowujące. Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce rosną, ale nie tak szybko, jakby tego oczekiwano. Poniżej prognoz wypadła również produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wciąż brak porozumienia

W tym tygodniu odbył się szczyt UE z udziałem Wielkiej Brytanii. Tematem był oczywiście Brexit. Dyskusje nie przyniosły jednak większego efektu, poza tym że Unia zrezygnowała z organizowania kolejnego szczytu w listopadzie, a czas przejściowy związany z rozwodem może zostać wydłużony. Publikowane w tym czasie dane z Wielkiej Brytanii pozostawały w cieniu brexitowych emocji. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,88 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.10.2018
Katarzyna Orawczak