Wracają cła. Komentarz walutowy 17.09.2018

W weekend na rynek wrócił temat wojny handlowej. Donald Trump już niebawem może ogłosić wprowadzenie nowych ceł na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. W poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym znalazły się pojedyncze, ale interesujące dane ze strefy euro i USA. Nie zabraknie też wystąpień bankierów z ECB.

USA szykują się do wprowadzenia ceł

Wprowadzenie kolejnych ceł na chińskie towary przez USA to temat, który przykuwa uwagę rynku już od dłuższego czasu. Tym mocniej, że 6 września zakończyły się konsultacje z przedstawicielami świata biznesu w tej sprawie. Donald Trump do tej pory nie zdecydował się jednak na taki ruch. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, które znalazły się na stronie dziennika”Wall Street Journal” Waszyngton może poinformować o decyzji już na początku tego tygodnia. Z tym, że wysokość ceł miałyby wynosić 10%, a nie jak do tej pory uważano – 25%.

Strefa euro: inflacja konsumencka

W dzisiejszym kalendarzy makroekonomicznym jedną z najważniejszych publikacji jest inflacja konsumencka w strefie euro. Dane zostaną przedstawione o godzinie 11:00.  Prognozy zakładają odczyt nap poziomie 0,2% w ujęciu miesięcznym. Poza tym dziś czekają nas również wystąpienia bankierów z ECB.

USA: indeks NY Empire State

Ostatnie dane z USA wprowadziły nieco zamieszania wokół dolara, choć termin kolejnej podwyżki zdaje się być niezagrożony. Już w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie, na którym Fed najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe. Dziś natomiast opublikowany zostanie indeks NY Empire State, obrazujący koniunkturę gospodarczą w tym stanie.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Inflacja producencka – Czechy
11:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) -Strefa euro
11:00 Inflacja konsumencka – Strefa euro
12:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet) – Strefa euro
14:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch)- Strefa euro
14:30 Indeks NY Empire State – USA

17.09.2018
Katarzyna Orawczak