Płace w Polsce w górę. Komentarz walutowy 18.05.2018

Piątek przyniesie kilka informacji makroekonomicznych, jednak ich wpływ na waluty może być ograniczony. W Polsce zaprezentowane zostały już dane o sytuacji na rynku pracy. Tematami tygodnia po amerykańskiej stronie pozostają napięcia handlowe oraz rentowność 10-latek, natomiast w Europie uwagę przykuwa sytuacja polityczna we Włoszech.

Polska: przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie
O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji na polskim rynku pracy. Dynamika zatrudnienia w ujęciu rocznym została podtrzymana i wyniosła 3,7%. Przyśpieszyła natomiast dynamika płac, która wzrosła z 6,7% do 7,8%. Konsensus zakładał odczyt na poziomie 7,1%.

W Niemczech inflacja producencka, w strefie euro handel zagraniczny
W dzisiejszym kalendarzu znalazły się również pozycje z Europy. O 8:00 poznaliśmy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji PPI w Niemczech, co mogło przynieść pewną ulgę wspólnej walucie. O 11:00 natomiast napłyną dane o handlu zagranicznym w Eurolandzie.

Polityka handlowa USA ważna dla dolara
Ten temat wciąż utrzymuje wysoką pozycję, jeżeli chodzi o zainteresowanie inwestorów. Tym bardziej, że wydawać się może iż Donald Trump wciąż dopisuje do listy kolejne kraje, z którymi wypadałoby jego zdaniem zmienić dotychczasowe ustalenia. Napięta sytuacja nie szkodzi jednak dolarowi. Konflikt na Bliskim Wschodzi przekłada się bowiem na rosnące ceny ropy, a to z kolei może przynieść wzrost inflacji. Jeżeli tak się stanie Fed otrzyma argument ku ostrzejszej polityce. Takie myślenie umacnia USD.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
08:00 Inflacja producencka – Niemcy
09:00 Wystąpienie szefa Fed z Cleveland (Loretta Mester) – USA
09:00 Inflacja producencka – Czechy
10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
11:00 Handel zagraniczny – Strefa euro
15:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Lael Brainard) – USA

18.05.2018
Katarzyna Orawczak