Sytuacja na rynku pracy w Polsce. Komentarz walutowy 18.06.2018

Nowy tydzień rozpoczyna się emocjami związanymi z wojną handlową na linii USA-Chiny. Przed weekendem Biały Dom ogłosił bowiem nałożenie cła na chińskie towary. Poza tym dziś uwagę inwestorów przykują wystąpienia bankierów. W Polsce opublikowane zostały dane na temat sytuacji na rynku pracy.

USA: nałożenie cła na chińskie towary
Kiedy mogło nam się wydawać, że ryzyko wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami zostało wyciszone – Biały Dom poinformował o decyzji o nałożeniu ceł na chińskie towary. W piątek została podana lista produktów nimi objętych. Odpowiedź Pekinu była niemal natychmiastowa. Zdecydowano się na ruch o tej samej skali. Obie potęgi biorą pod uwagę kolejne kroki w tej kwestii.

Wystąpienia bankierów: Fed oraz ECB

Po emocjonującym tygodniu związanym z decyzjami banków centralnych, kiedy to Fed poinformował o kolejnej podwyżce, a ECB o zakończeniu programu QE – rynek z zainteresowaniem śledzić będzie wystąpienia ich przedstawicieli. Dziś poznamy słowa Mario Draghiego (prezesa Europejskiego Banku Centralnego) oraz Williama Dudley’a i Johna Williamsa z Fed.

Polska: wynagrodzenie i zatrudnienie

W poniedziałkowym kalendarzu znalazły się dane krajowe. O 10:00 GUS opublikował informacje na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce.  Dynamika płac została podtrzymana na poziomie 7% , natomiast zatrudnienie pokazało wartość 3,7%. Dane można uznać za mocne, ale zabrakło w nich pozytywnego zaskoczenia.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
14:35 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (William Dudley) – USA
19:00 Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic) – USA
19:30 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa Euro
22:00 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA

18.06.2018
Katarzyna Orawczak