Odpowiedź Chin na cła. Komentarz walutowy 19.09.2018

Mimo kolejnej próby sił na linii USA-Chiny, rynek zdaje się szukać sygnałów mogących świadczyć o próbie podjęcia dialogu i ocieplenia relacji pomiędzy potęgami. W międzyczasie inwestorzy śledzą dane, których dziś nie zabraknie. W środowym kalendarzu znalazły się bowiem ważne odczyty z Polski, Wielkiej Brytanii i USA.

Chiny odpowiedziały Stanom Zjednoczonym

Decyzja Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów spotkała się z niemal natychmiastową reakcją Pekinu, który odpowiedział cłami o wartości 60 mld dolarów. I choć odpowiedź ta może wydawać się niewspółmierna, to jednak warto zauważyć, że możliwości Państwa Środka w kwestiach odwetowych się wyczerpują. Napięcia handlowe pomiędzy dwoma potęgami gospodarczymi to do tej pory był temat umacniający pozycję dolara. Tym razem sytuacja prezentuje się inaczej – amerykańska waluta osłabiła się.

Polska: produkcja przemysłowa

O godzinie 10:00 poznaliśmy dane na temat produkcji przemysłowej w Polsce. Produkcja sprzedana wzrosła w sierpniu o 5%. W ujęciu miesięcznym dynamika produkcji wzrosła natomiast o 0,8%. Produkcja budowlano- montażowa przy prognozach na poziomie 18% wyniosła 20%. Dane pozostają jednak bez wpływu na notowania złotego.

Wlk. Brytania: inflacja CPI, USA: budownictwo

Dziś opublikowane zostały również dane o inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii, która w ujęciu miesięcznym pokazała dynamikę 0,7% przy prognozach na poziomie 0,5%, natomiast inflacja rok do roku wyniosła 2,7%. W dalszej części dnia przedstawione zostaną informacje na temat budownictwa mieszkaniowego w USA.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC – Polska
10:00 Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
10:30 Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
10:30 Inflacja producencka – Wielka Brytania
14:30 Saldo rachunku bieżącego (USD) – USA
14:30 Pozwolenia na budowę domów – USA
14:30 Rozpoczęte budowy domów – USA
15:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa euro
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

19.09.2018
Katarzyna Orawczak