Złoty stracił. Komentarz walutowy 19.11.2018

Po weekendzie nastroje wokół złotego nie są najlepsze. Polska waluta stała się ofiarą m.in. niepokojów związanych z aferą w Komisji Nadzoru Finansowego. Na szerokim rynku  uwaga inwestorów skierowana jest na wiadomości dotyczące Brexitu, wojny handlowej na linii USA-Chiny oraz Fed. W poniedziałkowym kalendarzu uwagę przykuły krajowe dane z rynku pracy.

Polska: sytuacja na rynku pracy

O godzinie 10:30 Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat sytuacji na polskim rynku pracy. Dynamika wynagrodzeń zgodnie z prognozami wyniosła 3,2%. Zaskoczeniem okazały się płace. W tym przypadku dynamika wzrosła do 7,6% przy oczekiwaniach na poziomie 6,7%.

Złoty osłabiony

Jeszcze przed weekendem polska waluta stała się ofiarą niepokojów wokół KNF , które dały się we znaki na ryku akcji. Inwestorzy zareagowali również na informację o możliwej dymisji Adama Glapińskiego ze stanowiska prezesa NBP. Doniesienia te zostały zdementowane.

Brexit – wciąż wiele może się wydarzyć

25 listopada ma odbyć się szczyt UE w sprawie porozumienia dotyczącego Brexitu. Przez najbliższych kilka dni rynek z zainteresowaniem śledzić będzie doniesienia w tej sprawie. Na chwilę obecną wciąż nie wiadomo czy wotum nieufności wobec premier Theresy May zostanie przegłosowane oraz czy umowa o opuszczeniu Unii znajdzie poparcie brytyjskiego parlamentu.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
10:00 Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
10:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Danièle Nouy) – Strefa euro
16:45 Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams) – USA

19.11.2018
Katarzyna Orawczak