Ważne decyzje i niepewna przyszłość. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.03.2018

W tym tygodniu znaczną część uwagi inwestorów pochłonęło posiedzenie Rezerwy Federalnej i konferencja nowego prezesa – Jerome Powella. Jego słowa nie okazały się jednak wsparciem dla dolara. W dodatku na rynek powrócił temat wojny handlowej.

 

Fed i Donald Trump

Do środy rynek walutowy niemalże wstrzymywał oddech w oczekiwaniu na nowego prezesa Rezerwy Federalnej. Było to pierwsze wystąpienie Powella po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. W dodatku na posiedzeniu tym zapadła decyzja o podwyżce. Szef banku okazał się jednak dość ostrożny w swojej wypowiedzi i nie podsycił oczekiwań w kwestii ostrzejszej polityki banku, co skutkowało osłabieniem dolara. W kolejnych dniach rynek, za sprawą decyzji Donalda Trumpa, powrócił do obaw związanych z ryzykiem wojny handlowej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro patrzy na dolara

Atmosfera na rynku nie sprzyjała walutom ryzykownym. W połowie tygodnia osłabienie dolara pozwoliło umocnić pozycję polskiej waluty. Dość skromny kalendarz europejski nie pozwalał odwrócić uwagi od Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek poznaliśmy bowiem bilans handlu zagranicznego. Natomiast w czwartek opublikowane zostały wstępne indeksy PMI, które zarówno w przypadku przemysłu jak i usług wypadły poniżej oczekiwań. Inwestorzy bez wątpienia zwrócili również uwagę na rozczarowujący indeks niemieckiego instytutu ZEW. Ocena perspektyw zamiast spodziewanych 13 pkt. otrzymała jedynie 5,1 pkt. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Cztery podwyżki wciąż niepewne

Można powiedzieć, że w tym tygodniu dolar znajdował się w centrum zainteresowania, a uściślając – wszystko to, co wokół dolara się działo. W końcu rynek doczekał się pierwszej w tym roku, a szóstej w cyklu rozpoczętym w 2015 roku – podwyżki stóp procentowych. To jednak czego się nie doczekał to sygnałów, które sugerowałyby cztery takie ruchy w tym roku. Poza tym wciąż wiele uwagi przykuwa Donald Trump. Prezydent USA podpisał przed weekendem dokument nakładający cło na import niektórych towarów z Chin. Jest to kolejny krok wymierzony w państwo za wielkim murem. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,42 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Polska waluta w ostatnich dniach musiała zmierzyć się z wyższą awersją do ryzyka, jednak miała też okazję skorzystać z osłabienia dolara po konferencji Powella. W kończącym się dziś tygodniu nie zabrakło również danych. Przede wszystkim w poniedziałek zwrócono uwagę na rozczarowującą produkcję przemysłową, która przy oczekiwaniach na poziomie na poziomie 8,1% w skali roku wyniosła 7,4%. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,60 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Emocje również wokół funta
Ważne informacje napłynęły także z Wielkiej Brytanii. Wycenę funta wsparła wiadomość o uzyskaniu wstępnego porozumienia pomiędzy tym krajem a UE w kwestii okresu przejściowego. W kalendarzu makro znalazły się natomiast dane o inflacji konsumenckiej, stopie bezrobocia i wynikach sprzedaży detalicznej. W czwartek natomiast BoE poinformował rynek o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,84.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.03.2018
Katarzyna Orawczak