KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Szwecja, flaga Szwecji, korona szwedzka, SEK, Ekantor.pl

Korona szwedzka – ile kosztuje SEK?

Szwecja powinna mieć euro. Ale nie chce. Korona, jako waluta, odpowiada nie tylko większości obywateli ale również krajowym instytucjom finansowym, mającym większą kontrolę nad gospodarką. Ceną jest jednak zwiększona niestabilność Read more
Ksiażki o inwestowaniu

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu - bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, Read more

Ważne decyzje i niepewna przyszłość. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 19-23.03.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

W tym tygodniu znaczną część uwagi inwestorów pochłonęło posiedzenie Rezerwy Federalnej i konferencja nowego prezesa – Jerome Powella. Jego słowa nie okazały się jednak wsparciem dla dolara. W dodatku na rynek powrócił temat wojny handlowej.

 

Fed i Donald Trump

Do środy rynek walutowy niemalże wstrzymywał oddech w oczekiwaniu na nowego prezesa Rezerwy Federalnej. Było to pierwsze wystąpienie Powella po posiedzeniu w sprawie stóp procentowych. W dodatku na posiedzeniu tym zapadła decyzja o podwyżce. Szef banku okazał się jednak dość ostrożny w swojej wypowiedzi i nie podsycił oczekiwań w kwestii ostrzejszej polityki banku, co skutkowało osłabieniem dolara. W kolejnych dniach rynek, za sprawą decyzji Donalda Trumpa, powrócił do obaw związanych z ryzykiem wojny handlowej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Euro patrzy na dolara

Atmosfera na rynku nie sprzyjała walutom ryzykownym. W połowie tygodnia osłabienie dolara pozwoliło umocnić pozycję polskiej waluty. Dość skromny kalendarz europejski nie pozwalał odwrócić uwagi od Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek poznaliśmy bowiem bilans handlu zagranicznego. Natomiast w czwartek opublikowane zostały wstępne indeksy PMI, które zarówno w przypadku przemysłu jak i usług wypadły poniżej oczekiwań. Inwestorzy bez wątpienia zwrócili również uwagę na rozczarowujący indeks niemieckiego instytutu ZEW. Ocena perspektyw zamiast spodziewanych 13 pkt. otrzymała jedynie 5,1 pkt. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Cztery podwyżki wciąż niepewne

Można powiedzieć, że w tym tygodniu dolar znajdował się w centrum zainteresowania, a uściślając – wszystko to, co wokół dolara się działo. W końcu rynek doczekał się pierwszej w tym roku, a szóstej w cyklu rozpoczętym w 2015 roku – podwyżki stóp procentowych. To jednak czego się nie doczekał to sygnałów, które sugerowałyby cztery takie ruchy w tym roku. Poza tym wciąż wiele uwagi przykuwa Donald Trump. Prezydent USA podpisał przed weekendem dokument nakładający cło na import niektórych towarów z Chin. Jest to kolejny krok wymierzony w państwo za wielkim murem. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,42 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Polska waluta w ostatnich dniach musiała zmierzyć się z wyższą awersją do ryzyka, jednak miała też okazję skorzystać z osłabienia dolara po konferencji Powella. W kończącym się dziś tygodniu nie zabrakło również danych. Przede wszystkim w poniedziałek zwrócono uwagę na rozczarowującą produkcję przemysłową, która przy oczekiwaniach na poziomie na poziomie 8,1% w skali roku wyniosła 7,4%. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,60 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Emocje również wokół funta
Ważne informacje napłynęły także z Wielkiej Brytanii. Wycenę funta wsparła wiadomość o uzyskaniu wstępnego porozumienia pomiędzy tym krajem a UE w kwestii okresu przejściowego. W kalendarzu makro znalazły się natomiast dane o inflacji konsumenckiej, stopie bezrobocia i wynikach sprzedaży detalicznej. W czwartek natomiast BoE poinformował rynek o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,84.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

23.03.2018 15:16
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000