Czas kompromisów. Podsumowanie walutowe. Komentarz walutowy 19-23.11.2018

Kolejny tydzień listopada przyniósł przede wszystkim emocje związane z Brexitem oraz ze sporem między Brukselą a Rzymem. Pewna niepewność pojawiła się również wokół przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. W międzyczasie nie zabrakło danych. Inwestorzy mieli okazję zapoznać się też minutkami ECB i RPP.

Głośno wokół UE

Dla głównej pary walutowej to był interesujący tydzień. Kolejne doniesienia na temat postępów w sprawie Brexitu, przynosiło ukojenie wspólnej walucie. W czasie, gdy UE stara się wypracować kompromis z Wielką Brytanią, pod znakiem zapytania wciąż stają przyszłe relacje z Półwyspem Apenińskim. Zgodnie z tym, czego się spodziewano, KE odrzuciła przygotowany przez Włochów projekt dotyczący przyszłorocznego budżetu. Rynek liczy jednak na dialog w tej sprawie. Pod koniec tygodnia negatywnie zaskoczyły PMI z Niemiec i Eurolandu. Okazały się być one ciosem dla euro i dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,13.

EUR/USD
 EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Trudny początek

Dla złotego tydzień nie rozpoczął się łagodnie. Kurs EUR/PLN sięgnął wartości 4,33, co miało pośredni związek z aferą wokół KNF. Rynek jeszcze przed weekendem zareagował bowiem na doniesienia o możliwej dymisji Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Plotki zostały jednak zdementowane przez samego zainteresowanego. Kolejne dni przyniosły już wytchnienie złotemu. W tym czasie obok emocji politycznych, inwestorzy mieli okazję zapoznać się z protokołem z posiedzenia ECB. Minutki miały wydźwięk dość „gołębi”. W piątek natomiast euro zmierzyło się ze słabszymi indeksami PMI, sugerującymi że spowolnienie gospodarcze w Strefie euro postępuje. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Pytania o plany Fed

W tym tygodniu informacją po stronie amerykańskiej, która wywołała zamieszanie i niepewność wśród inwestorów, były doniesienia o możliwej przerwie w podnoszeniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Rynek zastanawia się czy w związku z tym Fed uda się dokonać w 2019 roku trzech podwyżek. W międzyczasie nie zabrakło również istotnych danych z USA. Jeszcze dziś opublikowane zostaną indeksy PMI dla tego kraju. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,78 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Pierwsza połowa tygodnia była wyzwaniem dla złotego również w parze z frankiem szwajcarskim. Następnie kurs CHF/PLN odnotował spadek. W międzyczasie rynek miał okazję zapoznać się z istotnymi danymi z Polski. W poniedziałek zaprezentowane zostały informacje z rynku pracy. Zaskoczeniem okazała się dynamika wynagrodzenia, która przewyższyła prognozy. W kolejnych dniach wzrost odnotowała również produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,79 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na porozumienie

Na 25 listopada zaplanowany jest nadzwyczajny szczyt UE w sprawie porozumienia z Wielką Brytanią. Nie ma zatem nic dziwnego, że na kilka dni przed tym wydarzeniem rynek wręcz chłonął informacje związane z Brexitem. Tym bardziej, że napływające doniesienia pozwalają myśleć, iż stronom uda się wreszcie wypracować kompromis. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,84 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.11.2018
Katarzyna Orawczak