Słowa Trumpa zachwiały dolarem. Komentarz walutowy 21.08.2018

Wtorkowy kalendarz danych nie przyniesie zbyt wielu informacji, stąd też uwaga rynku skupiać się będzie na analizie wypowiedzi Donalda Trumpa. Prezydent USA po raz kolejny wyraził swoje niezadowolenie wobec polityki Fed, co skutkowało przeceną dolara. Nie zabrakło również słów w kierunku Turcji.

Donald Trump o podwyżkach stóp procentowych

Amerykański prezydent po raz kolejny wyraził swoje niezadowolenie, co do polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed w wywiadzie dla agencji Reutera. Podkreślił również, że kolejne podwyżki spotykać się będą z jego dalszą krytyką. W efekcie dolar rozpoczyna dzień na słabszej pozycji. Przy okazji Trump oskarżył Chiny i UE o manipulację walutami.

Emocji wokół Turcji ciąg dalszy

Mimo odreagowania na walutach rynków wschodzących, czarne chmury nad lirą turecką utrzymują się. W tym samym wywiadzie Trump nie pominął bowiem także tematu relacji z Turcją. Według prezydenta USA kraj ten popełnia błąd i nie może liczyć wobec tego na żadne ustępstwa.

Wtorek ze skromnym kalendarzem makro

Początek nowego tygodnia nie przynosi wielu informacji makroekonomicznych. Z ważniejszych danych w Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie wskaźnik zamówień wg CBI. Natomiast na Węgrzech zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
14:00 Decyzja ws. stóp procentowych – Węgry
22:40 Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API – USA

21.08.2018
Katarzyna Orawczak