Włoski budżet pod lupą KE. Komentarz walutowy 21.11.2018

Patrząc wyłącznie na kalendarz makroekonomiczny, uwaga inwestorów skupiona będzie głównie na Stanach Zjednoczonych. W Europie natomiast emocje wywołać może Komisja Europejska, która ma wydać opinię w sprawie włoskiego projektu na przyszłoroczny budżet. Na półmetku tygodnia osłabionemu dotychczas złotemu, udaje się umocnić pozycję. 

Złoty zyskał

Kurs EUR/PLN cofnął się do wartości 4,30. Biorąc jednak pod uwagę nastroje panujące obecnie na rynku, trudno mówić by polska waluta miała potencjał do dalszego umacniania. W Polsce wciąż głośno jest o aferze wokół KNF, natomiast na szerokim rynku wyczekiwane są kolejne informacje w sprawie Brexitu i wojny handlowej.

USA: zamówienia w przemyśle

Kalendarz makroekonomiczny skupiać będzie uwagę przede wszystkim na danych ze Stanów Zjednoczonych, które zaczną napływać od godziny 14:30. Najpierw rynek zapozna się z dynamiką zamówień na dobra trwałe oraz ilością wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Następnie napłyną dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz finalny raport Uniwersytetu Michigan.

Ocena włoskiego budżetu

Dziś Komisja Europejska ma wydać opinię w sprawie przedstawionego przez Włochów, poprawionego projektu na przyszłoroczny budżet. Warto przypomnieć, że założenia dotyczące deficytu budżetowego nie są zgodne z oczekiwaniami Komisji, która może zdecydować się na wprowadzenie ścieżki naprawczej lub zapobiegawczej. W obu przypadkach może to skończyć się sankcjami finansowymi.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA
16:00 Raport Uniwersytetu Michigan, fin. – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
18:00 Tygodniowa zmiana zapasów gazu – USA

21.11.2018
Katarzyna Orawczak