Sprzedaż detaliczna w Polsce. Komentarz walutowy 22.08.2018

Można powiedzieć, że kalendarz danych w połowie tygodnia jest krótki, ale treściwy. W Polsce poznamy bowiem wyniki sprzedaży detalicznej, natomiast wieczorem w Stanach Zjednoczonych opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Polska: wyniki sprzedaży detalicznej

O godzinie 10:00 GUS  przedstawił jedne z ważniejszych dla PLN danych. Mowa o sprzedaży detalicznej, która w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o 9,3% (sprzedaż w cenach bieżących). Jest to więcej niż zakładały prognozy. Nie udało się jednak powtórzyć wyniku sprzed miesiąca (10,3% r/r).

USA: protokół z posiedzenia FOMC

Po krytyce polityki pieniężnej Fed przez Donalda Trumpa przyszedł czas zapoznać się ze stanowiskiem drugiej strony. Wieczorem opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Mimo braku aprobaty głowy państwa, rynek spodziewa się jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku. Pierwsza miałaby mieć miejsce we wrześniu, a kolejna w grudniu. W krótkim kalendarzu makroekonomicznym znalazły się również dane na temat sprzedaży nowych domów na rynku wtórnym. Opublikowane zostaną one o godzinie 16:00.

Dolar osłabiony

Wypowiedź Donalda Trumpa na temat działań Fed osłabiła pozycję dolara w głównej parze walutowej i kurs EUR/USD powędrował do 1,15. Taka wartość utrzymuje się również dzisiejszego poranka. Z sytuacji skorzystał złoty, który zdołał nieco umocnić pozycję. Atmosfera na rynku może jednak zostać zaburzona kolejnymi informacjami na temat relacji pomiędzy USA i Turcją.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

10:00 Wyniki sprzedaży detalicznej – Polska
16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA
20:00 Protokół z posiedzenia FOMC – USA

22.08.2018
Katarzyna Orawczak