Niewiele danych na dziś. Komentarz walutowy 23.07.2018

Nowy tydzień rozpoczyna się dość skromnym kalendarzem makroekonomicznym. W kolejnych dniach rynek skupi się przede wszystkim na danych z USA. Poznamy również decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Dolar natomiast pozostaje pod wrażeniem ostatnich słów Donalda Trumpa.

Niewiele danych na początku tygodnia

W poniedziałkowym kalendarzu znalazły się jedynie pojedyncze odczyty. O godzinie 14:00 w Polsce poznamy podaż pieniądza M3. Natomiast dwie godziny później napłyną z USA dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Słowa Trumpa zachwiały dolarem

Donald Trump zdaje się i tak wykazał się dużą dozą cierpliwości w kwestii rosnącej ceny dolara. W piątek prezydent USA dał jednak upust swojemu niezadowoleniu i dodatkowo podkreślił, że obecna polityka Fed niekoniecznie nakłada się z jego wizją. W efekcie dolar rozpoczyna tydzień na słabszej pozycji.

Wydarzenie tygodnia: posiedzenie ECB

W najbliższych dniach inwestorzy skupią uwagę przede wszystkim na danych ze Stanów Zjednoczonych oraz zaplanowanym na czwartek posiedzeniu ECB. Dla przypomnienia w czerwcu bank poinformował o zakończeniu programu QE wraz z końcem 2018 roku, jednak perspektywa braku podwyżki do jesieni przyszłego roku osłabiła wspólną walutę.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: money.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: money.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: money.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: money.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: money.pl

Wydarzenia gospodarcze:

14:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) – Polska
16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA

23.07.2018
Katarzyna Orawczak