Złoty może dziś stracić. Komentarz walutowy 24.08.2018

Dziś uwaga rynku skupi się na wystąpieniu szefa Fed podczas kończącego się sympozjum bankierów w Jackson Hole. Rynek zastanawia się, jakie stanowisko zajmie Jerome Powell po ostatniej krytyce polityki banku ze strony prezydenta USA. Poza tym w kalendarzu znalazły się ważne dane z Niemiec i USA.

Wystąpienie szefa Fed

Tuż przed weekendem zamieszanie na rynku może wprowadzić prezes Rezerwy Federalnej, który o godzinie 16:00 wystąpi podczas trwającego w Jackson Hole sympozjum bankierów. Dla inwestorów kluczowe będzie to czy Jerome Powell zdecyduje się odeprzeć krytykę Donalda Trumpa oraz czy da do zrozumienia, że kolejne podwyżki są wciąż realne – wówczas dolar może zyskać, co z kolei osłabi polską walutę.

Niemcy: fin. PKB

W piątkowym kalendarzu nie zabrakło również danych. O godzinie 08:00 poznaliśmy finalny PKB naszych zachodnich sąsiadów, który okazał się zgodny z wcześniejszymi prognozami. Po południu natomiast z USA napłyną odczyty na temat zamówień w przemyśle.

ECB i RPP bez zaskoczenia

Wczoraj opublikowane zostały protokoły z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego oraz Rady Polityki Pieniężnej. W obu przypadkach obyło się bez niespodzianek. ECB potwierdził wcześniejsze stanowisko. Podobnie jak RPP, w ocenie której stabilizacja stóp przez najbliższe kwartały sprzyja realizacji celu inflacyjnego oraz utrzymaniu wzrostu gospodarczego.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

Sympozjum w Jackson Hole – USA
08:00 Produkt Krajowy Brutto, fin. – Niemcy
10:00 Stopa bezrobocia – Polska
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
16:00 Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell) – USA

24.08.2018
Katarzyna Orawczak