Poświąteczna atmosfera. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.12.2018

Świąteczny tydzień w teorii wyglądał spokojnie, ale spokój ten burzony był przez Stany Zjednoczone, gdzie jeszcze przed Wigilią doszło do częściowego zawieszenia pracy rządu. W międzyczasie Donald Trump po raz kolejny skrytykował decyzje Rezerwy Federalnej. Tuż przed końcem roku nie zabrakło również danych.

Emocje w USA

Przedświąteczny poniedziałek oraz Boże Narodzenie sprawiły, że tydzień rozpoczął się dopiero w czwartek. Emocje, które w tym czasie towarzyszyły rynkowi walutowemu związane były przede wszystkim z wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych. 22 grudnia, w związku z brakiem porozumienia pomiędzy Donaldem Trumpem a Demokratami w sprawie finansowania muru na granicy z Meksykiem, doszło do częściowego zawieszenia rządu. Inwestorzy zwrócili również uwagę na słowa prezydenta dotyczące Fed oraz doniesienia w sprawie przyszłości Jerome’a Powella na stanowisku prezesa banku. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,14.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: money.pl

Europa bez wieści

Świąteczny okres złoty spędził dryfując w parze z euro na poziomie 4,28 PLN. Kolejne dni przyniosły już osłabienie polskiej waluty i kurs EUR/PLN powędrował w górę sięgając wartości 4,29 PLN. Z punktu widzenia kalendarza makroekonomicznego w Europie w tym czasie niezbyt wiele się działo. W strefie euro zabrakło publikacji i odczytem, który wzbudzał większe zainteresowanie była zaplanowana na piątek wstępna inflacja konsumencka w Niemczech. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: money.pl

Słowa krytyki

Tuż przed świętami Donald Trump zdecydował się po raz kolejny wyrazić swoje zdanie na temat działań Rezerwy Federalnej. Czwarta podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 19 grudnia sprawiła, że prezydent określił bank największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki. W mediach pojawiły się również doniesieniach o rzekomych rozmowach w sprawie odwołania Jerome’a Powella. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,74 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: money.pl

Niewiele wiadomości z Polski

Przy towarzyszących rynkowi świątecznych nastrojach, złotemu trudno byłoby się wyrwać spod skrzydeł atmosfery z szerokiego świata. Tym bardziej, że krajowy kalendarz pozostawał niemal pusty, a znaczenie pojawiających się pojedynczych danych było drugoplanowe. W poniedziałek zaprezentowana została jedynie podaż pieniądza M3, a w piątek kwartalne saldo rachunku bieżącego. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,81.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: money.pl

Czekając na głosowanie

W Wielkiej Brytanii bez zmian – tematem numer jeden pozostaje Brexit. W styczniu ma odbyć się ostateczne głosowanie w brytyjskim parlamencie dotyczące umowy z Unią Europejską. Warto jednak przypomnieć, że miało mieć one miejsce już w grudniu, jednak Theresa May, w obawie przed porażką, zdecydowała się na przesunięcie terminu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,75 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: money.pl
28.12.2018
Katarzyna Orawczak