Koniec kwartału. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26-30.03.2018

Dziś kończy się przedświąteczny tydzień, ale również miesiąc i kwartał. W ostatnich dniach uwagę inwestorów przykuwał m.in. rozwój sytuacji na linii USA-Chiny. Więcej emocji może się pojawić po świętach.

 

Wojna handlowa wciąż wywołuje emocje

Początek tygodnia upływał pod znakiem umacniania pozycji euro w głównej parze walutowej. Następnie przyszedł czas na odreagowanie. Trudno szukać jednoznacznej przyczyny umocnienia pozycji dolara. Po części wpływ miało uspokojenie emocji związanych z ryzykiem wojny handlowej na linii USA-Chiny. W międzyczasie rynek zapoznał się z kilkoma ważnymi odczytami z USA. Po świętach jednak uwaga skieruje się na comiesięczne payrolls. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,23.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

Złoty zyskał

Relatywnie spokojnie w obliczu zmian zachodzących na głównej parze, zachowywał się złoty. Polska waluta zdołała umocnić się względem euro. Kurs EUR/PLN w kulminacyjnym momencie spadł do wartości 4,19. Przedświąteczny kalendarz danych dla strefy euro był niemalże pusty. We wtorek poznaliśmy jedynie koniunkturę w gospodarce Eurolandu, która okazała się niższa niż prognozowano. Poza tym pojedyncze dane napływały z poszczególnych państw Europy. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Po świętach uwaga w kierunku USA

Umocnienie dolara można było zaobserwować również w parze z polską walutą. W drugiej połowie tygodnia aprecjacja USD wyhamowała. Po świętach rynek najprawdopodobniej powróci do tematu wojny handlowej, jednak sporą część uwagi przykuwać mogą również dane napływające ze Stanów Zjednoczonych, które zaczną pojawiać się już w poniedziałek. Najwięcej emocji tradycyjnie ma szansę wywołać piątkowy odczyt na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy, po którym czeka nas wypowiedź prezesa Fed Jerome Powella. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,41 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Spokojny jak złoty

Krajowy kalendarz danych prezentował się nad wyraz skromnie. W czwartek zaprezentowany został protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, jednak jego wpływ na złotego był ograniczony. W końcu prezes NBP dość dosadnie wyrażał się w sprawie możliwych podwyżek stóp procentowych i na chwilę obecną trudno ich wypatrywać na horyzoncie. Warto jednak zauważyć, że w obliczu umacniania się dolara kurs CHF/PLN zachowywał się spokojnie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,58 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Rok od wprowadzenia art.50 Traktatu UE

Minął rok od momentu kiedy oficjalnie rozpoczął się proces wyprowadzania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje nie należą do najłatwiejszych. W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że Londyn ma mieć propozycję rozwiązania problemu Irlandii. W kwestii danych poznaliśmy m.in. w czwartek finalne PKB za IV kwartał, który okazał się zgodny z tym czego oczekiwano. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,79 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
30.03.2018
Katarzyna Orawczak