Na koniec tygodnia PKB USA. Komentarz walutowy 27.07.2018

Zarówno wczorajsza decyzja ECB, jak i późniejsza konferencja z udziałem Mario Draghiego nie przyniosły zaskoczenia. Stopy procentowe pozostały bez zmian, a program QE wygaśnie wraz z końcem roku. W dzisiejszym kalendarzu uwagę przykuwa wstępne PKB Stanów Zjednoczonych.

Europejski Bank Centralny bez zmian

Tak jak się można było tego spodziewać Europejski Bank Centralny nie zmienił swojego stanowiska i stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. Również Mario Draghi podczas konferencji nie powiedział wiele nowego, a pytany o spotkanie Trump -Juncker stwierdził, że to dobry sygnał, jednak za wcześnie by mówić, co z tego wyniknie.

USA: wstępne PKB

Przed weekendem poznamy przede wszystkim wstępne PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał, które zostanie zaprezentowane o godzinie 14:30. Poza tym w kalendarzu znalazł się również raport Uniwersytetu Michigan.

Złoty spokojny

Po wczorajszym posiedzeniu ECB euro w głównej parze walutowej osunęło się do 1,16 USD. W notowaniach EUR/PLN panuje natomiast relatywny spokój, który jest wynikiem m.in. spotkania Trump-Juncker. Zdołało ono bowiem na moment wyciszyć obawy o wojnę handlową na linii USA – UE. Wciąż jednak rynek czeka na więcej szczegółów w tym temacie i nie zapomina o trudnych relacjach Stanów Zjednoczonych z Chinami.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

08:45 PKB s.a., wst. (k/k) – Francja
14:30 Produkt Krajowy Brutto, wst. – USA
16:00 Raport Uniwersytetu Michigan, fin. – USA

27.07.2018
Katarzyna Orawczak