PKB Francji i USA. Komentarz walutowy 29.08.2018

Dziś uwaga inwestorów skupiona jest na danych dotyczących dynamiki PKB w USA i Francji. Poza tym na rynku nie brakuje emocji politycznych. Wczoraj zainteresowanie wzbudziły wiadomości napływające z Włoch.

Francja i USA: PKB za II kwartał

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znalazły się przede wszystkim dane z Francji oraz USA. Tuż przed 09:00 rynek zapoznał się z dynamiką PKB za II kwartał, pierwszego z wymienionych krajów. Odczyt okazał się zgodny z prognozami i nie miał większego wpływu na główną parę walutową. Analogiczna publikacja zostanie po południu zaprezentowana w Stanach Zjednoczonych.

Włoskie emocje

Wczoraj świat obiegła informacja, jakoby Włosi szykowali się do przekroczenia progu deficytu budżetowego 3% PKB, co nie byłoby zgodne z zasadami UE i jeszcze mocniej nadszarpnęło reakcję na linii Rzym – Bruksela. Doniesienia te zdemontował włoski minister finansów, co skutkowało chwilowym umocnieniem euro do wartości 1,17 USD.

W piątek ważne dane z Polski

Atmosfera panująca na rynku w pierwszej połowie tygodnia sprzyja złotemu. Polskiej walucie udaje się utrzymać wypracowaną, m.in. dzięki osłabieniu dolara, pozycję. Na ważne dane z kraju trzeba jednak poczekać do końca tygodnia. W piątek opublikowana bowiem zostanie zarówno finalna dynamika PKB, jak i wstępna inflacja CPI. Wpływ odczytów na notowania złotego może być jednak ograniczony.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl
EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl
USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl
CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl
GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
08:45 PKB s.a., rew. (k/k) – Francja
08:45 Wydatki konsumentów (m/m) – Francja
09:00 Stopa bezrobocia – Węgry
14:30 Produkt Krajowy Brutto, rew. – USA
16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów (m/m) – USA
16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

29.08.2018
Katarzyna Orawczak