Komentarz walutowy 03.08.2016

Wczorajszy dzień należał do polskiej waluty, która odnotowała silny wzrost w związku z łagodnym tonem ustawy kredytowej. Dziś trend ten stabilizuje się, w przeciwieństwie do dolara, którego notowania w ostatnich dniach słabną. Amerykańska waluta wyczekuje na pozytywny impuls pozwalający odrobić straty.

 

Dolar czeka na impuls
Dzisiejsza sesja przynosi delikatną korektę w parze EUR/USD, jednak wciąż na korzyść wspólnej waluty. Opublikowany indeks PMI dla Strefy Euro okazał się być lepszy od prognozowanego, jednak rozczarowujące były dane z Niemiec, co mogło wpłynąć na deprecjację euro. Większy ruch w tej parze może zostać odnotowany w godzinach popołudniowych, kiedy przedstawione zostaną odczyty ze Stanów Zjednoczonych, a wśród nich indeks PMI dla usług oraz raport ISM. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

PLN pnie się do góry
Euro w parze z polską walutą nie radzi sobie dobrze. Mimo, że podczas publikacji dzisiejszych danych PMI ze Strefy Euro nie było widać wpływu Brexitu na europejską gospodarkę, to jednak niemiecki indeks okazał się rozczarowujący. Taka koniunktura dodatkowo wsparła złotego, który skorzystał również z łagodnego charakteru ustawy walutowej, w której kwestia przewalutowania została przesunięta na dalszy plan. W związku z powyższym średnia wartość EUR wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro, złoty, euro
Źródło: biznes.pl

Problemy USD
Siła złotego uwidacznia się też względem dolara, na którego dodatkowo oddziaływają mało optymistyczne dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Dlatego rynek wyczekuje dzisiejszych informacji, z których największe znaczenie może mieć raport ISM. Zmianę relacji względem dolara mogą również wywołać piątkowe dane z rynku pracy. Dzisiejszy raport ADP pozytywnie zaskoczył inwestorów, jednak nie spotkał się z większą reakcją rynku, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,85 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, dolar, złoty
Źródło: biznes.pl

Siła złotówki
Ustawa, mająca na celu wesprzeć polskich kredytobiorców, zdjęła z polskiej waluty widmo ryzyka i sprawiła, że popyt na PLN zwiększył się. Propozycja okazała się bezpieczniejsza dla sektora bankowego i choć nie zrezygnowano z przewalutowania, to jednak będzie się ono odbywać na zasadzie negocjacji z bankami. Spowodowało to spadek wartości franka, który osiągnął dziś średnią wartość 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Cisza przed decyzją BoE
Funt w ostatnich dniach był narażony na mocne działanie niekorzystnych danych na temat kondycji brytyjskiej gospodarki, jednak dziś jego kurs się ustabilizował, co jest związane z wyczekiwaniem na jutrzejszą decyzję BoE. Inwestorzy spodziewają się obniżenia głównej stopy procentowej o 25 punktów, jednak są również pewne obawy czy bank centralny nie wstrzyma się jeszcze z tą decyzją, a to sprawiło, że średnia wartość funta wyniosła dziś 5,12 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
03.08.2016
Katarzyna Orawczak