Komentarz walutowy 04.08.2016

Bank Anglii, zgodnie z prognozami, zdecydował się obniżyć stopy procentowe do wartości 0,25%. Jest to pierwsza taka zmiana od 7 lat. Jak zapewnia prezes BoE spadek funta, którego najprawdopodobniej nie da się uniknąć, pozwoli zneutralizować skutki Brexitu.

 

Kluczowe decyzje banków
Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii, to właśnie decyzje podejmowane przez banki w sprawie dalszego kierunku polityki pieniężnej, są czujnie obserwowane przez rynek walutowy. Dziś decyzję o obniżeniu podjął BoE, co może wzmocnić przekonanie, że na podobny krok zdecyduje się również EBC. Takie działanie osłabi euro, które po wczorajszych pozytywnych odczytach raportu ADP o amerykańskim rynku pracy, straciło w notowaniach i jego średni kurs wyniósł dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

EUR walczy z przeciwnościami
Zaprezentowany przez kancelarię prezydencką, projekt ustawy kredytowej, spowodował we wtorek umocnienie złotego, a trend ten był kontynuowany również podczas środowej sesji. Dziś dystans pomiędzy EUR i PLN zostań delikatnie skorygowany, jednak wspólna waluta wciąż pozostaje w niekorzystnym położeniu, a jej średnia wartość osiągnęła dziś poziom 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, kurs euro, złoty, euro
Źródło: biznes.pl

USD odrabia straty
Wczorajszy raport ADP, dotyczący zmian w zatrudnieniu w USA, wypadł nadspodziewanie korzystnie, co wzmocniło kurs amerykańskiej waluty. Dolar odnotował dziś wzrost względem złotówki, jednak wciąż daleko mu do kursu z początku tygodnia, kiedy to jego średnia wartość wynosiła 3,89. Większe zmiany w tej parze mogą nastąpić po południu, kiedy przedstawione zostaną odczyty dotyczące zamówień w amerykańskim przemyśle. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,85 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Frank nadal poniżej 4,00
Dzisiejsza sesja przyniosła wzrost w parze CHF/PLN, którego przyczyną mogła być niepewność inwestorów wobec decyzji Banku Anglii, co spowodowało odwrócenie się w kierunku bezpiecznej waluty. Skorygowało to nieco relację pomiędzy frankiem i złotym, jednak pozycja PLN wciąż pozostaje silna w związku z przedstawioną w tym tygodniu propozycją ustawy kredytowej. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty, kurs franka, kurs złotego
Źródło: biznes.pl

Ważna decyzja
Decyzja BoA o obniżeniu stóp procentowych o 25 pkt była zgodna z przewidywaniami rynku, dlatego dzisiejszy spadek notowań funta nie był dla inwestorów zaskoczeniem. Jednak jak zapewnia prezes banku Mark Carney taka sytuacja może pomóc w zmniejszeniu negatywnych skutków Brexitu, a bank w razie konieczności jest gotowy do podjęcia kolejnych działań. Również do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,05 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, złoty, funt, kurs funta
Źródło: biznes.pl
04.08.2016
Katarzyna Orawczak