Komentarz walutowy 08.08.2016

W dzisiejszym kalendarzu makro nie było danych, mogących mieć znaczący wpływ na rynek walutowy. W związku z czym pozostał on pod wpływem odczytów z zeszłego tygodnia. Optymistyczna sytuacja na rynku pracy w USA umocniła dolara, natomiast polska waluta utrzymuje wypracowaną wcześniej pozycję.

 

Rosną oczekiwania wobec Fed

Piątkowe odczyty dotyczące zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych zaskoczyły pozytywnie inwestorów i wzmogły ich oczekiwania wobec reakcji ze strony Fed. Dzisiejsze, silniejsze od prognozowanych dane, o produkcji przemysłowej w Niemczech, a także słowa członka zarządu Fed – Jerome’a Powella – mówiące o stopniowym wprowadzaniu podwyżek stóp procentowych, ostudziły nieco nastroje towarzyszące dolarowi i sprawiły, że średnia wartość EUR wyniosła dziś 1,10 USD.

EUR/USD

EUR, USD, kurs euro, kurs dolara, dolar, euro
Źródło: biznes.pl

Szanse na wzrost kursu złotego

Korzystne informacje docierające zza oceanu umocniły złotego w parze z euro. W piątek poznamy wiele kluczowych danych z Polski, które pozwolą zobrazować kondycję gospodarki. W przypadku, gdy okażą się one pozytywne, nie można będzie wykluczyć dalszej aprecjacji polskiej waluty, co będzie również skutkiem zmniejszającej się niepewności politycznej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.

EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dolar w potrzasku

Zwiększające się oczekiwania inwestorów, wobec zmiany w prowadzeniu polityki pieniężnej przez Fed, wspierają dolara. Z drugiej strony towarzyszący działaniom banku centralnego Stanów Zjednoczonych brak zdecydowania, nie pozwala amerykańskiej walucie wykonać silniejszego ruchu w parze z PLN. Dodatkowo oddziaływające na złotego czynniki lokalne są na tyle silne, że kurs wciąż utrzymuje się poniżej granicy 3,90. Wobec powyższego średnia wartość dolara została dziś utrzymana na poziomie 3,86 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, dolar, złoty
Źródło: biznes.pl

Frank wciąż słaby

Zmniejszający się dystans pomiędzy frankiem szwajcarskim, a złotówką jest przede wszystkim skutkiem przedstawionej w zeszłym tygodniu propozycji Kancelarii Prezydenckiej dotyczącej pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne we frankach. Pomysł okazał się mniej obciążający dla banków, niż poprzedni w związku z czym spotkał się z aprobatą ze strony rynku. Średnia wartość CHF osiągnęła dziś 3,93 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty, kurs franka
Źródło: biznes.pl

Funt pod presją

W zeszłym tygodniu Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych do wartości 0,25%. Jest to pierwszy taki krok w polityce pieniężnej Wielkiej Brytanii od siedmiu lat, jednak może się okazać, że nie ostatni. Jeszcze w tym roku może dojść do kolejnych obniżek. Takie działanie mocno osłabia funta, jednak według słów prezesa BoE Marka Carneya spadek kursu brytyjskiej waluty może pomóc w zneutralizowaniu skutków Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,03 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
08.08.2016
Katarzyna Orawczak