Cło, ECB i payrolls. Komentarz walutowy 09.03.2018

W USA cła importowe na stal i aluminium stały się rzeczywistością, a w strefie euro opadają emocje po wczorajszej konferencji Mario Draghiego – w takiej atmosferze rozpoczyna się ostatni dzień tygodnia na rynku walutowym. Dziś kluczową pozycją w kalendarzu jest publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy.

 

USA: sytuacja na rynku pracy

O godzinie 14:30 opublikowane zostaną payrollsy, czyli comiesięczne dane o sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Opublikowany w środę raport ADP szacujący zmianę zatrudnienia przed oficjalnymi odczytami zaprezentował się powyżej oczekiwań. Nie oznacza to jednak, że znajdzie on odzwierciedlenie w dzisiejszej publikacji. Z punktu widzenia inwestorów najwięcej zainteresowania wzbudzać będzie dynamika płac.

 

Donald Trump wprowadził cło na stal i aluminium

Słowa zamieniły się w czyn. Przez cały tydzień rynek zastanawiał się jak bardzo Donald Trump zdeterminowany jest w kwestii wprowadzania ceł importowych. Odejście jednego z jego doradców pokazało, że bardzo. Tuż przed weekendem cło na stal i aluminium importowane do USA stało się rzeczywistością.

 

Wczorajsze stanowisko ECB

W czwartek zakończyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zmian niewiele. ECB przede wszystkim wycofało się ze stanowiska gotowości do zwiększenia programu skupu obligacji, co początkowo zostało odebrane jako czynnik umacniający euro. Konferencja z udziałem Mario Draghiego okazała się jednak po raz kolejny “gołębia”, a to sprawiło, że kurs EUR/USD odnotował spadek.

 

Wydarzenia gospodarcze:

08:00 Produkcja przemysłowa – Niemcy

10:30 Bilans handlu zagranicznego (GBP) – Wielka Brytania

10:30 Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania

14:30 Sytuacja na rynku pracy – USA

18:45 Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans) – USA

09.03.2018
Katarzyna Orawczak