Komentarz walutowy 09.08.2016

Wtorek na rynku walutowym upływa w spokojnej, wakacyjnej atmosferze. Na ważniejsze publikacje inwestorzy będą musieli poczekać do czwartku. Waluty podążają więc zgodnie z wyznaczonym pod koniec zeszłego tygodnia torem.

 

Spokój w parze EUR/USD
Dzisiejsza sesja nie przynosi żadnych, znaczących odczytów, które mogłyby zmienić relację w parze EUR/USD. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy zapewniły wzrost kursu dolara, jednak od wczoraj sytuacja ustabilizowała się. Dopiero w czwartek i piątek można się spodziewać danych, które będą mogły zwiększyć wahania w tej parze. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,10 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara, dolar, euro
Źródło: biznes.pl

PLN czeka na piątkowe odczyty
Korzystne czynniki lokalne silnie wspierają polską walutę, która kontynuuje tendencję wzrostową względem euro. Sytuacja taka może utrzymać się do końca tygodnia, kiedy to mają się pojawić dane o kondycji polskiej gospodarki, a wśród nich odczyty PKB za II kwartał, jeżeli okażą się one optymistyczne, można się będzie spodziewać dalszego wzrostu kursu złotego. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR,PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Oczekiwania wobec Fed
Ujawnione w piątek dane dotyczące zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych okazały się zaskakująco dobre. Natomiast w czwartek zostanie podana ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, jeżeli raport okaże się pozytywny to apetyt na podwyżki ze strony Fed wzrośnie. Hamujące dla dolara okazują się jednak słowa Jerome’a Powella – członka zarządu centralnego banku Stanów Zjednoczonych, który uważa, że podwyżki będą wprowadzane stopniowo. W związku z powyższym średni kurs dolara osiągnął dziś 3,84 PLN
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Złoty wciąż silny
Zniwelowanie, ciążącego nad polską walutą ryzyka, związanego z ustawą o kredytach hipotecznych pozwoliło na silną aprecjację złotego w parze z frankiem szwajcarskim. Inwestorzy stali się przychylniejsi polskiej walucie, więc można mieć nadzieję na to, że w przypadku gdy piątkowe dane z kraju okażą się pozytywne, złoty nadal będzie zyskiwał na sile. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, kurs franka, złoty, frank szwajcarski
Źródło: biznes.pl

Wyprzedaż funta
Dziś zostały podane kolejne dane dotyczące kondycji brytyjskiej gospodarki. Wartość -12,41 bilansu handlu zagranicznego, jest najniższą w historii tego kraju. Natomiast dynamika produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii okazała się zgodna z oczekiwaniami. Takie informacje naraziły funta na kolejne spadki kursu. Dodatkowo nad tą waluta wciąż ciąży widmo dalszych obniżek stóp procentowych ze strony BoE. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty, kurs złotego, kurs funta
Źródło: biznes.pl
09.08.2016
Katarzyna Orawczak