Komentarz walutowy 1.03.2016

Wtorkowe notowania walut były głównie pod wpływem licznych publikacji indeksów PMI. Inwestorów najbardziej rozczarowały dane z Chin.

Super wtorek i dane PMI

Amerykańska waluta po wczorajszym umocnieniu wobec euro, dziś zwolniła tempo. Kurs EUR/USD poruszał się w przedziale 1,0856-1,0890. Szansa na kontynuację trendu spadkowego przez dolara nadal istnieją. Jeśli opublikowane popołudniu indeksy PMI i ISM dla przemysłu okażą się lepsze od zakładanych. Nastroje na rynku finansowym uległy lekkiej poprawie po wczorajszej informacji Chińskiego Banku Centralnego o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych. Takie działanie ma na celu ożywienie gospodarki tego państwa. Niestety w parze z tymi działaniami nie poszedł odczyt indeksu PMI dla przemysły, który okazał się dużo gorszy od oczekiwań. Oprócz licznych publikacji makro dziś w USA jest jeszcze jedno ważne wydarzenie to tzw. „Super wtorek”, czyli prezydenckie prawybory w 11 stanach. Prawdopodobnie to właśnie dziś zostanie wyłonionych dwóch kandydatów, który w listopadowych wyborach będą się ubiegać o fotel prezydencki. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,08 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złoty coraz bliżej poziomu z początku roku

Dzisiejszy odczyt indeksu PMI dla Strefy Euro okazał się gorszy od tego, który został opublikowany dla Polski. Pomogło to naszej walucie umocnić się wobec wspólnej waluty. Z poziomu 4,34 udało się jej zejść na chwilę nawet do 4,32. Mimo ostatnich pozytywnych sygnałów nastrój na rynkach finansowych nadal jest zmienny i istnieje prawdopodobieństwo, że kurs euro może powrócić jeszcze w okolice wartości 4,45. Niemniej nasza waluta bardzo powoli, ale zbliża się do poziomu z początku roku. Średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,33 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dolar broni się przed osłabieniem

Notowania złotego na parze z dolarem zdecydowanie różniły się od tych wobec euro. Spore wahania na parze USD/PLN wynikały z jednej strony z dobrych danych dla Polski, a z drugiej niecierpliwości inwestorów związanej z publikacją danych z USA. Teraz to właśnie od nich zależy to, jaką decyzję na najbliższym posiedzeniu podejmie Fed. Zanim to jednak nastąpi poznamy jeszcze serię wskaźników, m.in. raport z sytuacji na rynku pracy, który zostanie zaprezentowany w ten piątek. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,98 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Mieszane dane

Notowania franka szwajcarskiego dziś również uległy mocniejszym wahaniom. Prawdopodobnie przyczyną tego były zróżnicowane dane makro. Z jednej strony CHF otrzymał dobrą informację o wzroście indeksu PMI dla przemysłu, a z drugiej nie do końca zadowalające wartości sprzedaży detalicznej. Jutro szwajcarska waluta będzie miała szansę umocnić swoją pozycję dzięki publikacji PKB za IV kwartał – prognozy są obiecujące.  Średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

01.03.2016
Aniela Agopsowicz