Komentarz walutowy 1.07.2015

Plotki o gotowości premiera Grecji do pójścia na ustępstwa w zamian za nowy pakiet pomocy finansowej uspokoiły trochę rynek finansowy.

Było to widoczne zwłaszcza na parze CHF/PLN, której kurs zszedł poniżej 4,00. Przyczyn dzisiejszych wahań możemy również doszukiwać się w publikacjach makroekonomicznych, których było dosyć sporo a na ich czele indeks PMI dla sektora przemysłowego.

 

Grecja szuka rozwiązań

Bankructwo techniczne, tak określa się obecną sytuację Grecji. Nie spłaciła ona zobowiązania w wysokości 1,6 mld euro wobec MFW, a program pomocy finansowej wygasł dziś w nocy. I co dalej? Do czasu referendum ateński rząd będzie poszukiwał rozwiązań, które choć trochę poprawią ich trudną sytuację. Jednym z nich może być skarga do Trybunału Sprawiedliwości, którą może złożyć w celu zablokowania możliwości wyrzucenia jej ze Strefy Euro. Na rynku finansowym były widoczne spore wahania, jednak atmosfera była zdecydowanie lepsza niż w poniedziałek. Notowania pary EUR/USD poszły ponownie w dół po skoku do 1,1154, być może dolar przygotowuje się do jutrzejszego odczytu danych dotyczących rynku pracy, które stanowią kluczową wartość dla członków Fedu. Średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła dziś 1,11 EUR.

 

Stabilizacja na rynku walutowym

Notowania pary EUR/PLN wahały się dziś w granicy 4,1787 – 4,1892. Rynek powoli wraca do swojego rytmu po nerwowym początku tygodnia. Bogate kalendarium wydarzeń makroekonomicznych miało znaczący wpływ na dzisiejsze ruchy walut. Złotówka na parze z euro chwilowo się umocniła za sprawa lepszej niż oczekiwano wartości indeksu PMI dla przemysłu w Polsce, który pierwszy raz od wielu miesięcy wzrósł. Dla pozostałych państw UE wskaźnik ten nie był tak łaskawy, ponieważ albo nie zmienił swojej wartości albo lekko spadł, jednak w dalszym ciągu utrzymał się powyżej 50 pkt co świadczy o rozwoju gospodarczym UE. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,18 PLN.
Dolar czeka na dane makro
Dzisiejsza sesja dla pary USD/PLN okazała się bardzo wyrównana. Przez jej pierwszą część dolar umocnił się do poziomu 3,77. W godzinach przedpołudniowych nastąpił gwałtowny spadek do poziomu 3,74. Sytuacja na tym parytecie na pewno zmieni się po odczytach makro z USA, które nastąpią w godzinach popołudniowych. Do najważniejszych z nich należy finalna wartość indeksu PMI dla przemysłu oraz indeks ISM dla przemysłu, który przedstawia zmiany w aktywności tego segmentu gospodarki. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,76 PLN.

 

Plotki osłabiły franka

Kurs pary CHF/PLN podczas dzisiejszej sesji zszedł w dół do wartości poniżej 4,00. Poranna publikacja indeksu PMI dla Szwajcarii nie miała większego wpływu na kurs franka, ponieważ okazała się praktycznie zgodna z oczekiwaniami. Bardziej prawdopodobnym czynnikiem powodującym osłabienie franka były plotki o gotowości premiera Tsiprasa do pójścia na ustępstwa w zamian za nowy pakiet pomocowy. Miałby on zagwarantować Grecji zastrzyk gotówki w kwocie 29,1 mld euro. Wzbudziło to nadzieje w rynkach finansowych na wznowienie negocjacji Greków z MFW i spółką. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,00 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

01.07.2015
Trześniowski