Komentarz walutowy 1.10.2015

Dzisiejsze publikacje indeksu PMI dla przemysłu spowodowały zmiany w notowaniu wielu par walutowych. Dużym zaskoczeniem była wartość powyższego wskaźnika dla Chin oraz Strefy Euro. Sytuacja złotówki poprawiła się jedynie wobec franka szwajcarskiego.

 

Dolarowy rajd

 
Główna para walutowa kontynuowała dziś zapoczątkowaną wczoraj tendencję spadkową. Do zmniejszenia niepewności na rynku przyczyniły się finalne dane PMI dla Chin, które okazały się lepsze od konsensusu. Umocnienie dolara miało również związek ze słabszym odczytem powyższego wskaźnika w UE. Dla Strefy Euro wyniósł on 52 spadając tym samym o 0,3 pkt. Wczorajsze wsparcie dolara raportem ADP, według którego liczba miejsc pracy wzrosła o 200 tys. zazwyczaj różni się od tego właściwego prezentowanego dzień później. Jeśli jednak ten wynik będzie przybliżony do jutrzejszego, a dzisiejszy odczyt PMI dla przemysłu będzie zgodny z prognozą to suma tych wszystkich czynników może nam dać podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w grudniu. Za dolara podczas dzisiejszej sesji trzeba było średnio zapłacić 1,11 EUR.

PMI słabszy w UE

 
Im bliżej końca tygodnia, tym rynek walut nabiera większego tempa. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu w całej Strefie Euro nie należały do udanych. Wzrost zanotowała jedynie Francja. Miało to swoje wyraźne odbicie na parze EUR/PLN. Z wartości 4,24 kurs obniżył się do 4,23 mocno przy tym skacząc. Silne wahania były również spowodowane spekulacjami rynku, w związku z dzisiejszym wystąpieniem szefa EBC M. Draghiego. Wielu uczestników rynku oczekuje od niego informacji na temat dalszych planów wobec programu QE. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.

Raport ADP wsparciem dla dolara

Dolar dziś przez większą część sesji bronił osiągniętego poziomu 3,80 do którego dążył cały poprzedni miesiąc. Pomogły mu w tym wczorajsze dane makro, a zwłaszcza raport ADP, który przed jutrzejszą publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy stanowi wyznacznik nastroju na rynku walutowym. W związku bardzo słabym wynikiem indeksu PMI dla przemysłu w Polsce złotówka raczej nie ma dziś szans na poprawienie swojego wyniku na parze z dolarem. Chyba że ten sam indeks dla USA będzie dużo gorszy od prognoz, czego raczej analitycy się nie spodziewają. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,80 PLN.

Lekkie osłabienie franka szwajcarskiego

Wczorajsza sesja na parze CHF/PLN zakończyła się blisko miesięcznego maximum. Oznacza to tylko jedno, że wielu inwestorów nerwowo reaguje na niepewną sytuację związaną z podwyżką stóp procentowych w USA. Traktując franka szwajcarskiego, jako bezpieczną przystań w trudnych czasach lokuje w nim spore ilości swojego kapitału. Dzisiejsze dane makroekonomiczne okazały się gorsze dla Szwajcarii. Indeks PMI dla tego kraju wyniósł 48,5 pkt wobec 52,2 pkt w zeszłym miesiącu. Przyczyniło się to do zejścia pary CHF/PLN w dół do poziomu 3,88 z wartości startowej 3,8980. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,88 PLN.

01.10.2015
Trześniowski