Komentarz walutowy 11.02.2016

Kolejny mocniejszy spadek wartości ropy naftowej wywołał falę niepokoju na rynku. Najsilniejsze wahania zanotowano na parach EUR/USD, USD/PLN oraz CHF/PLN.

Najpopularniejsza waluta świata słabnie

Notowania głównej pary walutowej od ponad trzech tygodni poruszają się w trendzie wzrostowym. Dolar z dnia na dzień jest coraz słabszy wobec euro. Przyczyn jest wiele, ale najistotniejsze dla rynku ostatnio są dwie z nich: taniejąca ropa naftowa oraz plany Rezerwy Federalnej. Zarówno wczorajsze wystąpienie prezes Fedu, jak i dzisiejszy spadek wartości czarnego surowca nie pomagają USD w umocnieniu. Janet Yellen w swoim wystąpieniu przyznała, że sytuacja finansowa Stanów Zjednoczonych nieznacznie się pogorszyła, ale za to rynek pracy ma się lepiej. W związku z tym plany amerykańskiego banku centralnego, co do podwyżek stóp procentowych nie ulegają zmianie, ale nie powinny być traktowane, jako stałe. Natomiast wahania w wycenie ropy naftowej wynikają z jej nadprodukcji na światowym rynku. Prawdopodobnie dopóki główni producenci (kartel OPEC) nie zwolnią tempa ceny tego surowca będą maleć. Już dziś ropa typu WTI zeszła poniżej 27 USD za baryłkę. Podczas czwartkowej sesji dolar osłabił się na parze z euro, którego średni kurs wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Spadki i wzrosty na EUR/PLN

Z nerwowej atmosfery na rynku ogólnoświatowym najbardziej korzysta euro, które również umocniło się wobec złotego. Po wczorajszym solidnym umocnieniu naszej waluty, czwartkowa sesja przyniosła odwrócenie wykresu notowań. Euro wróciło w okolice 4,45 PLN. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas piątkowej sesji PLN odrobi straty. Wszystko jednak zależy od publikacji jutrzejszego wyniku PKB dla Polski i Strefy Euro oraz poziomu inflacji w naszym państwie. Są to bardzo ważne dane, które mogą mieć wpływ na powodzenia projektów nowej partii rządzącej. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,44 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Złoty mimo wzrostu dolara nadal silniejszy

Po trwającym od poniedziałku osłabieniu, dziś dolar zanotował wzrost do poziomu 3,92. Jeśli w najbliższym czasie kurs USD nie przebije ponownie wartości 4,00 to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zostanie utrzymany trend spadkowy, który na tej parze trwa mniej więcej od końca stycznia. Dziś oprócz mniejszej niż zakładano liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych uczestnicy rynku będą mogli posłuchać wystąpienia Janet Yellen tym razem przed Komisją Bankową Senatu USA. Rynek raczej nie spodziewa się, aby powiedziała coś bardziej istotnego, niż wczoraj. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,91 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank powyżej 4,05

Podczas czwartkowej sesji frank szwajcarski umocnił się względem złotego i przebił wartość 4,05 PLN. Od tego poziomu nastąpiło odbicie do 4,02. Taki odwrót notowań nie cieszy na pewno „frankowiczów”, którzy każdego dnia nerwowo obserwują parę CHF/PLN. Projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych może być w obecnej sytuacji jedyną pomocą dla osób dotkniętych przewartościowanym frankiem. Średni kurs CHF wyniósł dziś 4,02 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

11.02.2016
Trześniowski