Komentarz walutowy 11.05.2016

Cisza i spokój przed burzą. Tak można określić to, co aktualnie dzieje się na rynku walutowym. A nie dzieje się właściwie nic. Kursy walut poruszają się bardzo stabilnie, jedynie euro lekko umocniło się wobec dolara.

Kierunek 1,14

Euro podczas dzisiejszej sesji umocniło się wobec dolara. W końcu po kilku dniach spadków dało się zauważyć ewidentną przewagę wspólnej waluty i to bez większych bodźców. Sytuacja na rynku jest na tyle dobra, że EUR skorzystało z okazji. Kolejnej należy wypatrywać dopiero w piątek, kiedy zostanie podana dynamika PKB Strefy Euro za pierwszy kwartał. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

W oczekiwaniu na piątek

Złoty mimo wielu czynników, które powinny go osłabiać utrzymuje się na całkiem przyzwoitym poziomie. Euro zdołało odrobić tylko połowę strat poniesionych podczas wtorkowej sesji. Puste kalendarium makroekonomiczne powoduje, że inwestorzy prawdopodobnie wstrzymują się z decyzjami do końca tygodnia. Wbrew wszelkim prognozom piątkowa decyzja agencji Moody’s wcale nie musi oznaczać długotrwałego osłabienia złotego. Wielu analityków zakłada, że przy założeniu najgorszego scenariusza PLN zanotuje straty tylko na kilka dni. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji 4,42 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Stabilny dolar

Kurs dolara oscylował dziś w okolicy poziomu 3,87-3,88. Uczestnicy rynku cierpliwie czekają na rozwój wydarzeń. Już jutro poznamy kilka ważnych danych z USA oraz będziemy mogli posłuchać wystąpień publicznych przedstawicieli Fedu. Wszystko to razem może mieć duży wpływ na zmianę kierunku notowań naszej waluty. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,87 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank poniżej 4,00

Szwajcarska waluta podczas dzisiejszej sesji utrzymywała się poniżej poziomu 4,00. Do gry powraca temat ustawy kredytowej, która ma pomóc osobom zadłużonym w obcej walucie. Frankowy niecierpliwie czekają na informacje o wniesionych poprawkach do niej. Ze Szwajcarii brak jest jakichkolwiek sygnałów prowadzonej dotychczas polityki monetarnej. Średni kurs franka podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Osłabienie funta po danych o produkcji przemysłowej

Funt po dzisiejszej publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej osłabił się względem złotego. Rozwój tego sektora gospodarki nie był do końca zadowalający w marcu, na co brytyjska waluta zareagowała spadkiem. Kluczowe w tym tygodniu będzie jutrzejsze posiedzenie banku centralnego Anglii. Uczestnicy rynku nie zakładają zmian w wysokości stóp procentowych. Najprawdopodobniej zmiany nastąpią dopiero na początku przyszłego roku. Więcej w tej kwestii zapewne będziemy wiedzieć po czerwcowym referendum. Średni kurs funta podczas dzisiejszej sesji wyniósł 5,59 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

11.05.2016
Trześniowski