Komentarz walutowy 14.07.2016

Sposób prowadzenia polityki pieniężnej przez banki centralne po referendum w Wielkiej Brytanii to kwestia, która w najbliższych dniach będzie przykuwać uwagę inwestorów. Dziś swoją decyzję podał Bank Anglii, natomiast opublikowane w USA dane mogą mieć wpływ na dalsze postępowanie Fed.

 
W oczekiwaniu na kolejny krok Fed
Opublikowana wczoraj wieczorem w USA Beżowa Księga, mogła przygasić nieco oczekiwania inwestorów, wobec podwyższenia stóp procentowych przez Fed. Ton raportu, dotyczącego sytuacji gospodarczej tego kraju wskazywał, że choć amerykańska gospodarka jest stabilna, to jednak nie można jej uznać za zachwycającą. Poznane dziś dane dotyczące inflacji producenckiej USA okazały się być lepsze od prognozowanych, co może mieć wpływ na dalsze postępowanie Fed. Średnia wartość euro osiągnęła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

euro, dolar, EUR, USD, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Decyzja BoE, a sytuacja PLN
Dzisiejsza decyzja BoE w sprawie pozostawienia stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,5% zniechęciła do inwestowania w ryzykowne waluty, co może mieć wpływ na dalszy kurs złotego. Chociaż aktualną relację w parze EUR/PLN można uznać za stabilną, to jednak może ona ulec zmianie po jutrzejszym ogłoszeniu przez agencję Fitch krajowego ratingu Polski. Średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,40 PLN.
EUR/PLN

Euro, złoty, EUR, PLN, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Waluty pod wpływem działań Banku Anglii
Bank Anglii podjął dziś decyzję, która odsunęła perspektywę obniżki stóp procentowych do sierpnia. Do tego czasu nastroje na rynku walutowym mogą być słabsze, co może doprowadzić do umocnienia dolara, który w ostatnich dniach stał się dla inwestorów interesującą alternatywą. Ogłoszone dziś dane dotyczące bilansu płatniczego Polski oraz inflacji producenckiej USA, nie miały znaczącego wpływu na dystans dzielący te waluty. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, złoty, dolar
Źródło: biznes.pl

Frank zyskuje
Odwlekanie przez Bank Anglii obniżki stóp procentowych sprawia, że inwestorzy stają się przychylniejsi bezpiecznym walutom. Korzysta na tym frank szwajcarski, który ponownie oddalił się od PLN. Na niekorzyść złotego działa również zaplanowana na jutro ocena ratingu krajowego. Jeżeli agencja Fitch obniży ocenę, to w najbliższych dniach można się spodziewać spadku wartości złotego. Dziś średni kurs CHF wyniósł 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, kurs złotego, frank szwajcarski, kurs franka,
Źródło: biznes.pl

Funt nadal spokojny
Chociaż brytyjska waluta pozostaje pod silną presją rozpoczęcia się negocjacji w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, to nie odnotowuje ona dalszej tendencji spadkowej względem złotego. Taka sytuacja może być wywołana odsunięciem wizji wdrożenia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego do końca roku. Dzisiejsza decyzja Banku Anglii wsparła nieco funta, który osiągnął dziś średnią wartość 5,27 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, kurs funta, złoty, funt
Źródło: biznes.pl
14.07.2016
Katarzyna Orawczak